جدیدترین مطالب امروز

دوچرخه سواری مکملی قوی برای پیاده روی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

دوچرخه سواری مکملی قوی برای پیاده روی

تا به حال پیاده روی را به عنوان ورزشی کامل شناخته ایم ، بد نیست بدانید اکثر افرادی که پیاده روی می کنند از دوچرخه سواری به عنوان ورزشی تکمیلی بهره می برند .

اکثر ما وقتی می خواهیم از خاطرات کودکی یاد کنیم و فضای آن دوران را توصیف کنیم بعید است از دوچرخه سواری در کوچه و خیابان خاطره ای نداشته باشیم و صدای زنگ دوچرخه ی کوچکمان را در پس کوچه ها یادآور نشویم ( که اصلا قابل مقایسه با اسباب سرگرمی کودکان این دوره ” انواع و اقسام بازی های رایانه ای و… ” نیست ) .

صبح تا شب در حال انجام ورزشی بودیم که استقامت عضلات ( مخصوصا عضلات پا ) را برایمان به همراه داشت . حال اگر یک پنجم زمانی را که به دوچرخه بازی می گذراندیم ، مجبور به ورزش در صف صبحگاهی بودیم عجب شکنجه ی سختی بود !

اگر بخواهید در این رشته ( دوچرخه سواری ) فعالیت داشته باشید ، دیگر با یک دوچرخه تزئین شده با چراغهای کوچک در قسمت چرخ آن مجبور به طی مسافت های هموار و یا بالا و پایین پریدن از شیب درب منازل نیستید ، بلکه باید یک زیرشاخه را انتخاب کرده و دوچرخه ای مناسب با آن را برگزینید .

برخی از رشته های دوجرخه سواری که خود به زیرشاخه های متعدد دیگری تقسیم می شوند عبارتند از : دوچرخه سواری کوهستان ، دوچرخه سواری جاده ، دوچرخه سواری نمایشی و …

اما تکلیف پیاده روی چه می شود ؟ ورزشی که سال ها به عنوان یک ورزش جامع معرفی شده است ! پیاده روی ورزشی است که تمام اندام ها را به کار گرفته و بسیار مفید واقع می شود اما در مواردی که دوچرخه سواری برای شخص مضر نباشد بهتر است که در کنار پیاده روی از دوچرخه سواری به عنوان تکمیل کننده ی ورزش خود استفاده کند زیرا دوچرخه سواری به مراتب استقامتی تر بوده و باعث حفظ بافت ماهیچه ای بدن ( که بافتی ارزشمند است ) مخصوصا در ناحیه ی پا می شود .

اما این ورزش برای چه کسانی توصیه نمی شود ؟

افرادی که دیسک کمر دارند ( مخصوصا در مهره های انتهای ستون فقرات ) و یا به آرتروز و به صورت کلی ناراحتی های اندام پا مبتلا هستند ، و همچنین اشخاصی که بیماری تنفسی دارند ، باید با احتیاط از دوچرخه استفاده کنند .

بسیار ارزشمند است که ورزش به بخشی جداناشدنی از زندگی ما تبدیل شود و سلامتی را صرفا به وزنی که وزنه ها نشان می دهند ندانیم . چه بسیار افرادی که وزنی مناسب داشته اند اما از سلامت جسمی مناسبی برخوردار نبوده اند !

کسی چه می داند شاید قهرمان کودکی خیلی از پسربچه های کوچک ، روزی ” سیوراک ” ( شخصی فرانسوی که به عنوان اولین دوچرخه سوار به جهان معرفی شد ) و یا “جاسم زاده ” ( اولین دوچرخه سوار ایرانی که به مسابقات آسیایی هند اعزام گردید ) شوند !

مرتبط ها

قالب خبری