دونپزیل دارویی کارآمد برای درمان بیماری آلزایمر

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژوئن 21, 2018
دونپزیل دارویی کارآمد برای درمان بیماری آلزایمر

در این مقاله قصد داریم کمی درخصوص دارویی کارآمد برای درمان آلزایمر صحبت کنیم ؛ دارویی تحت عنوان دونپزیل که میتواند راه حل مناسبی برای این بیماری باشد .

دونپزیل که به صورت قرص مصرف می شود ، توسط متخصصان داخل کشور درسال 1386 با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به تولید انبوه رسید .

دکتر سید علیرضا مجد ( مدیر عامل شرکت دارو درمان پارس آن زمان ) که به مناسبت روز جهانی آلزایمر سخن می گفت ، با اعلام این خبر افزود : مصرف یک بار در روز ، عوارض جانبی کمتر و اثر بخشی مناسب ، از ویژگیهای بارز داروی دونپزیل است .

وی با اشاره به این که سایر داروهای درمان آلزایمر ، با افزایش دوز به صورت پلکانی هر سه یا چهار هفته از سوی پزشکان تجویز می شود و دو تا سه ماه طول می کشد تا حداکثر دوز دارو را بتوان برای بیمار تجویز کرد ، یادآور شد : تنظیم دوز دونپزیل بسیار ساده است و پس از یک ماه دوز پنج میلی گرم آن به 10 میلی گرم افزایش یافته و این روند در طول درمان ادامه داده می شود .

به گفته دکتر مجد ، مصرف دونپزیل در درمان آلزایمر شدید به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) نیز رسیده است ، اما مصرف سایر داروهای مشابه درمان آلزایمر تنها در موارد خفیف و متوسط مورد تایید قرار گرفته است .

وی در مورد کیفیت تولید داروی دونپزیل تولید شده در داخل کشور نیز گفت : از نظر کیفیت ، هر داروی تولید داخل باید استانداردهای جهانی مورد نظر وزارت بهداشت را کسب کند ؛ در همین راستا در تولید این دارو نیز استانداردهای لازم رعایت شده و تاییدیه های لازم از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی نیز دریافت شده است .

آلزایمر نوعی بیماری پیش رونده مغزی است که در صورت درمان نشدن ، موجب زوال عقل شده و فرد قدرت تفکر و اعمال عالی مغز خود را به همراه حافظه از دست می دهد ، ضمن اینکه متأسفانه طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ، در ایران تعداد افراد مبتلا به آلزایمر در حال افزایش است که این خود از اهمیت کشف و تولید داروهای جدیدتر به منظور درمان این بیماری حکایت دارد .

الهام گرفته از دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :