جدیدترین مطالب امروز

دوش شبانه بهترین راه حل برای بهبود کیفیت خواب

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

دوش شبانه بهترین راه حل برای بهبود کیفیت خواب

از آنجاییکه اغلب ما انسان ها ، به دنبال راه حلی برای رسیدن به آرامش و داشتن یک خواب ایده آل هستیم ؛ پیشنهاد میکنیم دوش شبانه را در اولویت این راه حل ها قرار دهید .

زمانی که یک فرد به زیر فشار زیاد آب سرد یا گرم میرود ، اصطلاحاً آن را دوش گرفتن مینامند .

دوش گرفتن برای بدن انسان فواید زیادی دارد و شب ، بهترین زمان برای دوش گرفتن است .

به گفته‌ ی برخی پژوهشگران ، دوش گرم صبحگاهی می‌ تواند به خوبی سرحال‌ تان کند و حتی خلاقیت ‌تان نیز را افزایش دهد ، ولی اگر می ‌خواهید کیفیت خواب ‌تان را نیز بهتر کنید ، دوش شبانه میتواند بهترین راه حل در اکثر مواقع باشد .

به گفته‌ ی متخصصان، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند دوش شبانه اگر در موقع مناسب انجام شود می‌تواند به آرامی خواب را با چشمان ‌تان آشنا کند.

نکته‌ ی مهم و اصلی اینجاست که نباید دیروقت دوش بگیرید ؛ دکتر دایان اوگِلی از مرکز پزشکی خواب در بیمارستان نیویورک پرسبیترین/ مرکز پزشکی ویل کرنل می‌گوید : “‌بهتر است دمای بدن ‌تان را درست قبل از رفتن به تخت‌ خواب بالا نبرید .‌” زیرا دمای بدن در تنظیم ساعت زیستی (ریتم شبانه‌روزی) نقشی مهم ایفا می‌ کند ؛ ساعت زیستی به بدن اعلام می‌کند چه وقت بخوابد و چه وقت بیدار شود . در طول روز، دمای بدن به طور طبیعی تا نزدیکی غروب افزایش می ‌یابد؛ و از آن به بعد، این روند برعکس می‌شود و دمای بدن رو به کاهش می‌رود.
دکتر اوگلی می ‌گوید : “‌کاهش دمای بدن ، نشانه‌ای است که به ما اعلام می‌کند باید کم‌کم به تخت ‌خواب برویم.‌” بنابراین ، مختل کردن این روند باعث می‌شود شرایط خواب‌مان به هم بریزد و به سختی به خواب برویم.

به گفته‌ ی شلبی هریس، مدیر مرکز رفتاردرمانی خواب در مرکز پزشکی مونته‌فیور نیویورک ، دوش شبانه به بدن‌تان این امکان را می‌دهد تا دمای خود را کاهش دهد و حتی باعث شود خواب ‌تان بگیرد. مطالعات مختلف نشان داده‌اند، حمام کردن با افزایش دمای بدن می‌تواند باعث خواب‌ آلودگی‌ تان شود ؛ البته اگر بدن ‌تان ، بعد از آن ، زمان کافی برای کاهش دما داشته باشد.
با این‌که بیش‌تر پژوهش‌ها بر حمام کردن تمرکز داشته‌اند ، به گفته‌ ی هریس ، دوش گرفتن ۲۰ دقیقه‌ای نیز می‌تواند تاثیراتی مشابه روی بدن‌تان داشته باشد.

به پیشنهاد شلبی هریس، به خوبی برنامه‌ ریزی کنید تا دوش شبانه تان ، تقریبا یک ساعت و نیم پیش از رفتن به تخت‌خواب، باشد ؛ از این طریق، وقتی روی تخت دراز می‌کشید، دمای بدن‌تان کاهش می‌یابد، موها و بدن‌ تان خشک می‌شوند، و بدن‌ تان برای خوابی خوب و راحت آماده می ‌شود.

برای افزودن بر فواید دوش شبانه ، شستن صورت نکته ‌ای بسیار مهم است . به گفته‌ ی بنیاد ملی خواب آمریکا ، شستشو و پاکسازی صورت قبل از خواب ، به شفافیت پوست و کاهش جوش و آکنه ، جلوگیری از ایجاد چروک ، و به اثرگذاری کرم‌ ها و مرطوب‌ کننده ‌های پوست کمک می ‌کند .

منبع : بهداشت نیوز

مرتبط ها

قالب خبری