دوشینگ و نکات مهمی در خصوص این عمل پرمخاطره

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : می 28, 2018
دوشینگ و نکات مهمی در خصوص این عمل پرمخاطره

دوشینگ یا همان دوش واژینال یکی از کارهایی است که طرفداران خاص خود را در میان بانوان جوان دارد ؛ اما آیا این کار صدمه ای به سلامت این افراد خواهد زد یا خیر ؟

تخمین زده می شود که 20 تا 40 درصد زنان آمریکایی بین سنین 15 تا 44 سال از دوشینگ ( دوش واژینال ) استفاده می کنند. درصد بالاتری از این کار در بین نوجوانان و زنان آفریقایی-آمریکایی و اسپانیایی دیده می شود.

علاوه بر اینکه احساس طراوت به آنها می بخشد، زنان می گویند که آنها را از شر بوهای ناخوشایند خلاص می کند، خون های دوره قاعدگی را از بین می برد، با بیماری های منتقله از راه جنسی مقابله می کند و از بارداری بعد از مقاربت جلوگیری می کند.

با این وجود، کارشناسان بهداشت می گویند دوشینگ برای این اهداف، موثر نیست، آنها همچنین هشدار می دهند که در واقع این کار می تواند خطر ابتلا به عفونت، عوارض حاملگی و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

دوشینگ چیست ؟

کلمه “دوش” فرانسوی است و برای “شستن” یا “خیس خوردن” به کار می رود. این یک روش برای شستن واژن است، و معمولا با مخلوطی از آب و سرکه انجام می شود. دوش هایی که در داروخانه ها و سوپرمارکت ها فروخته می شوند حاوی ضد عفونی کننده ها و رایحه های خوشبو هستند. دوش در یک بطری یا کیسه قرار می گیرد و از طریق یک لوله به سمت بالا به درون واژن اسپری می شود.

مزایای دوشینگ :

برخی از زنان می گویند دوشینگ باعث می شود آنها احساس پاکیزگی بیشتری کنند. با این وجود، شواهد علمی بسیار کمی از سود این کار وجود دارد.

معایب دوشینگ :

به طور کلی، خطرات دوش واژینال به مراتب بیشتر از منافع آن است.

عفونت واژینال ( واژینوز باکتریایی ) :

دوشینگ ، تعادل طبیعی باکتریایی را در واژن (که فلور واژن نامیده می شود) مختل می کند. این تغییرات باعث می شود محیط برای رشد باکتری هایی که باعث عفونت می شوند، مطلوب تر باشد.

مطالعات نشان داده اند که زنانی که دوشینگ را متوقف کرده اند، کمتر احتمال دارد که واژینوز باکتریایی داشته باشند. داشتن واژینوز باکتریایی می تواند خطر ابتلا به زایمان زودرس و عفونت های منتقله از راه جنسی را افزایش دهد.

بیماری التهابی لگن خاصره (PID) :

بیماری PID شامل عفونت رحم، لوله های فالوپ و یا تخمدان است. تحقیقات نشان داده است که زنانی که دوشینگ دارند، خطر ابتلا به PID را 73٪ افزایش می دهند.

عوارض بارداری :

زنانی که بیش از یک بار در هفته دوشینگ انجام می دهند، نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی دهند، مشکل بارداری بیشتری دارند.

دوشینگ ممکن است خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی را نیز تا 76٪ افزایش دهد. در حاملگی خارج رحمی، جنین در خارج از رحم بسته می شود. هر چه زنان بیشتر دوش واژینال داشته باشند، خطر ابتلا به بارداری خارج رحمی بیشتر است.

سرطان دهانه رحم :

دوشینگ ، حداقل یک بار در هفته با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم ارتباط دارد.

حال با این تفاسیر ، آیا انجام دوش واژینال ضرورتی دارد ؟

پاسخ این سئوال منفی می باشد و هیچ ضرورتی به انجام این کار نیست ، زیرا شستشوی ساده واژن ، با آب گرم و صابون ملایم ، برای تمیز نگه داشتن آن کفایت میکند .

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :