جدیدترین مطالب امروز

دهان شویه ها مکملی عالی در کنار مسواک زدن دندان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

دهان شویه ها مکملی عالی در کنار مسواک زدن دندان

استفاده از دهان شویه های صنعتی و یا دهان شویه های سنتی و خانگی در کنار مسواک زدن در حفظ سلامت دهان و دندان بسیار تاثیرگذار است و باکتری ها را از بین می برد.

دهان شویه ها محلول های ضد عفونی کننده ای هستند که به منظور های خاصی نظیر از بین بردن میکروب ها و قارچ های احتمالی ( معمولا در دندان پزشکی ها ) ، از بین بردن جرم و پلاک دندان ، بالا بردن استحکام دندان ها و… مورد استفاده قرار می گیرند .

استفاده از دهان شویه ها در کنار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در صورت لزوم می تواند به بهداشت دهان و دندان کمک بسیاری بکند ؛ به طور کلی دهان شویه ها به دو گروه تقسیم می شوند ، یک گروه از دهان شویه ها تنها در جهت خوشبو کردن دهان استفاده می شوند و گروه دوم حالت درمانی دارد ؛ همین گروه دوم دهان شویه ها که حالت درمانی دارد خود به دو گروه تقسیم می شود ، گروهی تنها با تجویز پزشک جهت رفع ناراحتی های لثه ، دهان و دندان کاربرد دارد و گروه دوم دهان شویه ها در کنار مسواک زدن برای حفظ بهداشت دهان لازم است ، البته همین گروه از دهان شویه ها را نیز نباید بی رویه و خارج از اصول استفاده کرد .

مسواک زدن بر روی زبان از جمله کار هایی است که عده ی کمی از مردم آن را انجام می دهند و اکثرا به دلایل مختلف از این کار استقبال نمی کنند ، در مواردی به این شکل دهان شویه ها نقش پررنگ تری ایفا می کنند و می توانند برای از بین بردن باکتری های موجود در سطح زبان نیز مفید باشند .

به منظور حفظ سلامت دهان و دندان ، می توانید دهان شویه های حاوی فلوراید را خریداری کرده و طبق دستوری که بر روی آن درج شده مورد استفاده قرار دهید ؛ حتی اگر دندان های حساس دارید باز هم استفاده از دهان شویه ها مانعی ندارد .

در برابر این پرسش که آیا استفاده از دهان شویه ها خوب است ، فایده ای دارد یا خیر ؟ باید گفت بله ، استفاده از دهان شویه ها خوب ، مفید و تاثیرگذار است به شرطی که در کنار مسواک زدن باشد نه اینکه فرآیند مسواک زدن را به کل فراموش کرده و برای راحتی کار تنها به دهان شویه ها اکتفا کنیم .

اگر از جمله افرادی هستید که با ترکیبات دهان شویه های صنعتی مشکل دارند ، می توانید به صورت سنتی هم دهان شویه تولید کنید ، برای این منظور باید از گلاب و سرکه به میزان 5 به 1 استفاده کرد ( 5 قسمت گلاب و 1 قسمت سرکه ) ، می توانید در صورت کند شدن سطح دندان و یا احساس سوزش مقدار سرکه را کمتر کنید ؛ در حالت کلی در این دهان شویه سرکه برای محکم کردن لثه ها و بند آوردن خونریزی های احتمالی همچنین از بین بردن باکتری ها می باشد و گلاب برای خوشبو کردن دهان بکار می رود . حتی آب و نمک که معمولا در مواقع سرماخوردگی استفاده می شود هم یک نوع دهان شویه ی ضد باکتری به حساب می آید .

و در آخر برای تهیه ی یک دهان شویه ی مناسب می توانید از پزشک حاضر در داروخانه و یا یک دندان پزشک کمک بگیرید و هرگز دهان شویه را جایگزین مسواک نکنید ؛ همچنین اگر بوی بد دهان شما را رها نمی کند حتما پیگیر آن شده و به استفاده از دهان شویه های مخصوص اکتفا نکنید چرا که ممکن است بوی بد دهان ناشی از مشکل های گوارشی باشد و لازم باشد موضوع را پیگیری کنید .

مرتبط ها

قالب خبری