جدیدترین مطالب امروز

دندان قروچه واکنشی بر هیجانات درونی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

دندان قروچه واکنشی بر هیجانات درونی

عامل اصلی دندان قروچه هیجانات درونی است که به فعالیت شدید عضلات منجر می شود ، علاوه بر این بیماری هایی مانند تروما می توانند احتمال بروز آن را بالا ببرند .

دندان قروچه رخدادی است که اغلب در افراد دیده می شود ، اما ساییده شدن غیرارادی دندان ها به یکدیگر چرا رخ می دهد ؟ آیا واکنشی عصبی از سوی بدن است و از اضطراب و استرس ها حکایت می کند یا علامتی از یک بیماری در حال ظهور است ؟ دندان قروچه بیشتر در خواب رخ می دهد ولی به این معنا نیست که در بیداری شاهد آن نباشیم . دندان قروچه در صورتی که شدید باشد بیمار را با درد شدید در فک و دندان از خواب بیدار می کند ، در حالت شدید یا خفیف آن ( تنها ساییده شدن دندان ها بدون درد ) فرد هیچ خاطره ای از این اقدام خود نخواهد داشت .

از اولین و خوش بینانه ترین علل دندان قروچه می توان به فعالیت های شدید عضلانی اشاره کرد . به طور غیر اثباتی گریزی میزنیم به گروه سنی حاکم . دندان قروچه بیشتر در سنین پایین اتفاق می افتد ، این به آن علت است که یکی دیگر از زمینه ساز های دندان قروچه اختلال در روند رشد است . تروما نیز نقش پررنگی در بروز دندان قروچه دارد .

تنها مورد روحی روانی که می توان به دندان قروچه نسبت داد هیجان بالا در فرد است ، با بررسی این موضوع و نگاه دقیق به آن می توان نتیجه گرفت که هیجان بالا است که فعالیت های عضلانی را بالا می برد در نتیجه یکی از ابتدایی ترین علل دندان قروچه فراهم می شود ؛ در نتیجه استرس ها و هیجانات در این عمل فیزیکی دخیل هستند . تنها نگرانی که از بابت دندان قروچه وجود دارد ساییدگی دندان و از بین رفتن مینای دندان است ، بعلاوه ممکن است به دلیل فشاری که بر روی فک وارد می شود شخص عوارضی را در بلند مدت احساس کند .

اگر دندان قروچه در فردی زود تشخیص داده شود می توان با کاهش عوامل محیطی و تاثیرگذار آن را مهار کرد در غیر این صورت ممکن است این امر برای بدن به شکل یک عادت در بیاید و درمان آن نیازمند وقت و زمان طولانی گردد ؛ در این حالت به دلیل طولانی بودن دوره درمان از گارد های پلاستیکی مخصوص برای سطح دندان ها استفاده می شود تا از ساییدگی آن ها جلوگیری شود ، همچنین مهم ترین عامل در کاهش استرس ها ، انجام کارهای آرام کننده پیش از خواب است .

مرتبط ها

قالب خبری