جدیدترین مطالب امروز

دمنوش آویشن و آشنایی با خواص متعدد این چای گیاهی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

دمنوش آویشن و آشنایی با خواص متعدد این چای گیاهی

چند سالی هست که ترجیح افراد به استفاده از نوشیدنی های گیاهی بیشتر شده است ؛ از همین رو قصد داریم در این مقاله به بیان خواص دمنوش آویشن بپردازیم .

می خواهیم در این مطلب در زمینه خواص درمانی دمنوش آویشن برایتان بگوییم ، این گیاه تاثیر بسزایی در رفع سردرد دارد و می تواند موجب تقویت بینایی ، رویش مو، درمان سرماخوردگی و…بسیاری عارضه ها و بیماری های دیگر باشد ، در ادامه مطلب بیشتر در مورد دمنوش آویشن خواهیم گفت .

محمد جواد اسلامی ‌پور در رابطه با خواص درمانی گیاه آویشن اظهار داشت : این گیاه در درمان بسیاری از بیماری‌های مختلف مؤثر بوده و به طور کلی سه نوع آویشن شیراز، کوهی و کاکوتی وجود دارد.

به گفته ی وی : آویشن مقوی معده و اعصاب است و به علت عطر و طعم مطبوعی که داشته یک داروی اشتها و هاضم غذا نیز محسوب می‌شود؛ همچنین این گیاه یک داروی ضدتشنج بوده و خاصیت آنتی اسپاسمودیک دارد.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: دمنوش آویشن میکروب روده‌ها را نابود کرده و در درمان نفخ معده و ورم روده‌ها بسیار مؤثر است. همچنین گردش خون را تحریک و جریان آن را منظم می‌کند.

به گفته اسلامی‌ پور دمنوش آویشن هوش و قوه ادراک را زیاد کرده و در درمان بیماری‌های ریوی، برونشیت، آسم، سیاه سرفه مؤثر است.

متخصص طب سنتی با بیان اینکه آویشن به علت تیمول موجود در آن یک ضدعفونی و ضدانگل قوی محسوب شده و انواع کرم‌های روده از قبیل تیرکوسفال‌آلکسیتوم و اکسیور را می‌کشد. همچنین شستن سر با جوشانده غلیظ آویشن موجب جلوگیری از ریزش موی سر و تقویت پیازهای آن می‌شود و اگر این کار استمرار یابد سبب رویش مو نیز می‌شود برای این کار بهتر است 10 گرم آویشن را در صد گرم آب جوشانده، صاف کرد و به کار برد.

وی اضافه کرد: آویشن ضدباکتری و داروی ضدعفونی‌کننده قوی به شمار می‌رود لذا برای درمان بیماری‌های میکروبی و عفونت‌های داخل بدن جوشانده یا دم کرده آن تجویز می‌شود.

اسلامی‌پور تأکید کرد: خوردن دمنوش آویشن با انجیر در درمان آسم و سرفه مؤثر بوده و اگر با آب کرفس مصرف شود سنگ‌شکن و ادرارآور است.

متخصص طب سنتی با اشاره به اینکه مصرف آویشن با پنیر تازه به صورت روزانه جهت چاق شدن افرادی که لاغر هستند مفید است، خاطرنشان کرد: جویدن برگ آویشن نیز برای تقویت چشم نافع است.

همچنین مصرف دمنوش آویشن با پونه یا نعنا در درمان سرماخوردگی و عفونت‌های ریوی توصیه می‌شود البته لازم است هر 8 ساعت یک لیوان از این دم‌کرده مصرف شود.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری