جدیدترین مطالب امروز

در مصرف داروی هیوسین چه نکاتی را بایستی بدانید ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

در مصرف داروی هیوسین چه نکاتی را بایستی بدانید ؟

داروها و مکمل های شیمیایی در اکثر موارد ، اگر به موقع و برحسب نیاز مورد مصرف قرار نگیرند ، میتوانند صدمات جبران ناپذیری به افراد وارد کنند که هیوسین هم از آن دسته داروهاست !

هیوسین در تسکین دردهای روده‌ای و درد شکمی کولیک مصرف می‌شود. درمان کمکی در اسهال و سندرم روده تحریک پذیر نیز مصرف دارد.

هیوسین یا اسکوپولامین یک داروی آنتی‌کولینرژیک است. یعنی بر اعصاب خودکار بدن اثر می‌گذارد. با این کار خود موجب مـی‌شـود گـرفتگی عضلات روده برطرف شود. همچنین اثر آرامبخش بر مسیرهای عصبی که تهوع و استفراغ را کنترل می‌کنند،دارد. از این دارو برای کاهش دردهای قاعدگی، کولیک صفراوی و کلیوی،همچنین طی اقدامات تشخیص مانند آندوسکوپی معده و اثنی‌عشر استفاده می‌شود. گاهی هم قبل از بیهوشی دادن به بیمار برای او تجویز می‌شود.

داروی هیوسین به شکل قرص ۱۰ میلی‌گرمی و آمپول ۲۰ میلی‌گرمی و شیاف در بازار ایران یافت می‌شود.دارو از راه دستگاه گوارشی جذب شده در کبد تجزیه شده و از راه کلیه‌ها دفع می‌شود. میزان مصرف دارو در بزرگسالان معمولا ۲۰ میلی‌گرم‌۴ بار در روز و در کودکان ۶ تا ۱۳سال‌۱۰ میلی‌گرم‌۳ بار در روز با تجویز پزشک است.

عوارض جانبی هیوسین :

خشکی دهان، تپش قلب، کاهش قدرت تطابق از عوارض این داروست. گر گرفتگی و احساس گرمای شدید نیز ناشی از عوارض داروست. یبوست و احتباس ادراری نیز ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد.هیوسین در اطفال می‌تواند باعث ایجاد بی‌قراری شود.

احتیاط کنید

این دارو در گلوکوم (آب سیاه) نباید مصرف شود چون گشاد کننده مردمک چشم است.در بیماران مبتلا به پورفیری نیز نباید مصرف شود.در افراد سالخورده و بیماران انسداد مجاری ادرار یا بزرگی پروستات نیز باید با احتیاط مصرف شود.

* مهم‌ترین نکته درخصوص این دارو این است که هرگز آن را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.گاهی ممکن است مشکل شما فراتر از یک دل درد ساده باشد (به عنوان مثال آپاندیسیت باشد)،اما با مصرف این دارو درد بر طرف شده و دیگر متوجه علت اصلی نمی‌شوید (در این حالت ممکن است حتی آپاندیس پاره شده و موجب فوت بیمار شود).

* قرص یا شربت را حدود یک ‌ساعت قبل از غذا و خواب بخورید.
* از آنـجـایـی ‌کـه دارو مـمـکن است سبب خـواب ‌آلودگی بیمار شود،بهتر است از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارد (مانند رانندگی) خودداری کنید.
* دارو را در محفظه سربسته،در مـحـیــط خـشـک و خـنـک دور از دسترس اطفال و نور نگهداری کنید.
* در صورت فراموش کردن نـــوبــت دارو بــه محض یـادآوری دارویتان را مصرف کنید.اگر نوبت بعدی ۲ ساعت دیگر است فعلاً ازیک نوبت مصرف صرف‌نظر کنید.
* هیوسین در موارد تاکیکاردی، نارسایی قلبی، انسداد فلجی روده، کولیت اولسروز و تنگی پیلور باید با احتیاط مصرف شود.
* در صورت تاری دید بر اثر مصرف دارو می‌توانید از عینک دودی استفاده کنید.در صورت برطرف نشدن مشکل برای تعدیل میزان دارو به پزشک مراجعه کنید.
* در هنگام مصرف این دارو بهتر است در معرض هوای گرم قرار نگیرید.
* مصرف این دارو به مادران شیرده توصیه نمی‌شود،زیرا می‌تواند سبب کاهش شیر مادران شیرده شود.
* بدون توصیه پزشک میزان دارو را تغییر ندهید.

منبع : شفا آنلاین

مرتبط ها

قالب خبری