در اختلافات خانوادگی بهترین واکنش ممکن چیست ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 12, 2015
در اختلافات خانوادگی بهترین واکنش ممکن چیست ؟

اختلافات خانوادگی جزئی جداناشدنی از زندگی هر فرد است ، خواه این اختلاف بین اقوام بوجود بیاید و یا در زندگی شخصی و فضای دونفره زوجین .

اختلافات خانوادگی از آنجایی شروع می شود که هیچ یک از طرفین حقوق خود فرد مقابل را به درستی نشناخته است و در نتیجه از وظایف لازمه ی خود غافل می باشد . این توصیف برای تمام مواقع اعم اززمانی که اختلافات خانوادگی به اقوام مربوط می شود ، به محیط خانه محدود می گردد و… صدق می کند .

بنابراین بهتر است هر فرد جایگاه خود را بداند و در رابطه ی همسر یا هر یک از آشنایان خود با شخصی دیگر دخالت نکرده و تداخل ایجاد نکند ؛ این کار نه تنها دور از آداب است بلکه موجب کنار گذاشتن شما از گفتگوها و جمع های گروهی می شود ، یک پله بالاتر از این شرایط بد نیز گوشزد کردن خطای شما می باشد که معمولا برای کودکان اتفاق می افتد !

اگر با وجود رعایت تمام موارد فوق باز هم اختلافات خانوادگی پابرجا بود ، شاید لازم است احساسات خود را کنترل کرده و حساب شده تر خرج کنید ! گاهی بروز به یکباره احساسات باعث می شود از شما برداشتی متفاوت از شخصیت اصلیتان انجام شود و این زمینه ساز رفتار های بعدی می باشد . به طور کلی : کنترل صحیح احساسات ، آگاهی از جایگاه خود و شناخت وظایف بعلاوه ی سهلگیر بودن می تواند تا حد زیادی از بروز اختلافات خانوادگی جلوگیری کند .

گفتگو بهترین راه حل !

گفتگو کردن و بیان خواسته ها از شدت اختلافات خانوادگی می کاهد ( مخصوصا در مورد زن و شوهر ) . تصور کنید حرف های نگفته روی هم انباشته شوند ! در این شرایط نه تنها تغییرات رفتاری بسیار به چشم می خورد ( و اغلب مخرب و ناخوشایند ) بلکه هنگام بیان مشکلات احتمال بروز مشاجره ای سخت بسیار زیاد است . سعی کنید اندک اندک ، دلخوری های خود را عنوان کنید ، انتقادهای سازنده داشته باشید و در مقابل با دقت تمام به ناراحتی های طرف مقابل گوش کرده و نقاط ضعف خود را رفع کنید ( شما هم باید در مقابل شخص مخاطب انتقادپذیر باشید ) . بهترین زمان گفتگو یا به اصطلاح زمانی که تنور برای چشباندن نان مناسب است وقتی است که هر دونفر سرحال هستند و از انرژی مثبت کافی برخوردار می باشند و از فضایی دونفره بهره می برند .

راهکارهای فوق نه تنها روابط اجتماعی را قدرت می بخشد بلکه اختلافات خانوادگی را کم کرده و زندگی مستحکم تری را به زوج های جوان هدیه می دهد ( مخصوصا در سال های اول زندگی ) . البته زوج های جوان لازم است برای جلوگیری از بروز و یا حل اختلافات خانوادگی بوجود آمده موارد دیگری را نیز به صورت موازی رعایت کنند ، مانند : کنجکاوی بیش از حد و بی مورد در مواردی که می دانند وقت بیان یک مسئله فرا نرسیده ؛ آوردن نام طلاق و نشان دادن این راه حل ! ؛ صداقت ؛ در نظر گرفتن زمان هایی برای گفتگو در فضای آرام ؛ گذشت و چشمپوشی از خطاها ؛ به یاد نیاوردن خطاهای گذشته و…

اگر اختلافات خانوادگی گره خورده باشند با دندان باید بازشان کرد ! اگر مادر شما با خاله شما مشکل دارد هیچ لزومی ندارد شما و همسرتان به منزل دخترخاله خود نروید ! روابط را تاحد امکان و به شکل صحیح حفظ کنید .

میبینید که برای پرهیز از اختلافات خانوادگی مسیر دشواری پیش رو ندارید ، تنها کافی است اصول اولیه ایجاد ارتباط را رعایت کنید تا از اجتماع های انسانی لذت کافی را ببرید . سیر پیشرفت واکنش را با هم نگاهی می اندازیم :

مورد پیشنهادی فوق ( پرهیز از دخالت ) را اجتناب می گویند ! در مواردی که اختلافات خانوادگی گسترده شده و فرد متوجه خطای خود نمی گردد نوبت رقابت می رسد ( البته به شکل سازنده و به منظور متوجه کردن شخص خاطی ) ؛ انطباق در موارد بی منطقی یکی از افراد پیش می آید و نفر دوم با ارتباط گیری کمتر سعی در کنترل شرایط و وقف دادن خود با محیط دارد که آن را انطباق می گویند ؛ مصالحه ( صلح طرفین ) و همکاری ( چاره جویی برای حال اختلافات خانوادگی ) دو راه حل دیگر در این راستا هستند .

اشتراک گذاری این مطلب در :