جدیدترین مطالب امروز

دروغ و چگونگی تشخیص این عادت ناپسند !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

دروغ و چگونگی تشخیص این عادت ناپسند !

حتما شما هم این ضرب المثل قدیمی را شنیده اید که می گوید ” دروغگو کم حافظه س ” ؛ ما در ادامه این مقاله از روش های تشخیص دروغ و افراد دروغگو خواهیم گفت .

چگونه می توانیم به دروغگویی افراد پی ببریم ؟
روانشناسان چه توصیه هایی در این زمینه به ما می کنند ؟
چه نشانه های رفتاری حاکی از گفتن دروغ در فرد مقابل است ؟

بسیاری ار افراد بر این باورند که دروغ‌ ها به‌ خصوص دروغ‌ های مصلحتی نه تنها بی‌ضرر هستند بلکه مفید و موثر اند ، اما در واقع حتی افرادی که عادت به گفتن دروغ‌ های مصلحتی دارند، صادقانه رفتار نمی‌کنند و ممکن است باعث شوند افراد دیگر دروغ آن‌ها را باور کرده و طبق آن اقدامات مختلفی را انجام دهند.

گاهی اوقات افراد برای خوشحال کردن طرف مقابل و یا تعارف کردن با او دروغ می‌گویند. با وجود اینکه دروغ‌ های مصلحتی نیز گاهی می‌توانند مضر باشند اما مشکل اصلی دروغ ‌های بزرگی است که باعث آسیب و صدمه می‌شوند. در اینجا راه‌هایی برای تشخیص دروغ و فرد دروغگو را به شما آموزش می‌دهیم.

1- حرکت چشم
حرکت چشم می‌تواند یکی از نشانه‌هایی باشد که نشان می‌دهد طرف مقابل دارد به شما دروغ می‌گوید. دلیل این حرکت‌های چشم، عملکرد نیمه چپ و راست مغز است. در واقع فردی که در حال تجسم و تصور یک رویداد است ( دروغ می‌گوید ) به راست نگاه می‌کند و هنگام به یاد آوردن یک رویداد ( راست گفتن ) به چپ نگاه می‌کند.

2- جزئیات بیش از حد
بر اساس تحقیقاتی که بر روی رفتارهای مشاهده‌ شده از افراد برای شناسایی افراد دروغگو انجام شد، نشان داده شد که افراد دروغگو از جزئیات بیشتری برای توصیف امور در صحبت‌های خود استفاده می‌کنند. در واقع صحبت‌های افراد دروغگو کمتر منطقی به نظر می‌آید، به عنوان مثال دروغگو‌ها کمتر از ضمیرهای شخصی استفاده می‌کنند آن‌ها طوری از یک روبداد صحبت می‌کنند که انگار خود در آن شرکت نداشته‌اند و از دور آن را دیده‌اند.

3- رفتارهای غیرعادی
گاهی اوقات استرس و نگرانی افراد هنگام دروغ گفتن کاملا مشخص می‌شود و به راحتی قابل تشخیص است. علاوه بر این، ما می‌توانیم به‌ راحتی رفتار غیرعادی در افرادی که آن‌ها را به‌ خوبی می‌شناسیم را تشخیص دهیم. نمونه‌هایی از این رفتار‌ها یا واکنش‌های غیرعادی از این جمله‌اند :
• بالا رفتن ناگهانی صدا
• لرزش صدا
• گشاد شدن مردمک چشم
• بالا آوردن چانه

4- دمای بدن
تحقیقات حاکی از آن است که هنگام دروغ گفتن درجه حرارت بدن فرد دروغگو افزایش می‌یابد و درجه حرارت افرادی که در حال بازگو کردن حقیقت هستند در طول صحبت آن‌ها ثابت است.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری