جدیدترین مطالب امروز

دروغگویی در کودکان و راهکارهایی برای درمان آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

دروغگویی در کودکان و راهکارهایی برای درمان آن

والدین همیشه به دنبال راه کارهایی برای تربیت درست فرزندان خود بوده اند یکی از دغدغه های بعضی از آن ها روشی برای رفع دروغگویی در کودکان شان است که در اینجا به آن اشاره می کنیم .

دوست دارید فکر کنید کودکتان همیشه راست می‌گوید ، اما دروغگویی در کودکان بخشی از فرایند رشد آن هاست. شما باید بدانید چگونه با آن ها برخورد کنید تا بتوانید این رفتار را در آن ها کاهش دهید .

راه کارهای درمان دروغگویی در کودکان

1- علت ریشه‌ای دروغ را بیابید

آیا کودک شما به عنوان بخشی از بازی رویایی خود دروغ می‌گوید یا سعی می‌کند به خاطر ترس از تنبیه حواس شما را پرت کند ؟ اگر کودک تنها از قدرت تخیل خود استفاده کرده است به او کمک کنید تفاوت میان واقعیت و افسانه را متوجه شود ، بدون اینکه به خلاقیت او آسیب برسانید . در مورد دوم ، اگر او ادعا می‌کند یک دوست خیالی چیزی را شکسته است که او اجازه نداشته به آن دست بزند در ابتدا به او یادآوری کنید که اگر بگوید واقعاً چه اتفاقی افتاده است مشکلی برایش پیش نخواهد آمد. سپس توضیح دهید شما می‌فهمید برای او ساده‌تر است اشتباه خود را بر گردن فرد دیگری بیندازد اما گفتن حقیقت همیشه کمک می‌کند اوضاع بهتر شود .

2- نگذارید کودک فکر کند نمی‌تواند به شما حقیقت را بگوید

اگر کودک نگران عصبانی شدن شما باشد ممکن است به هر قیمتی سعی کند حقیقت را نگوید و این امر دروغگویی در کودکان را افزایش دهد مهم این است به او کمک کنید احساس امنیت و حمایت از جانب شما داشته باشد ، در نتیجه می‌تواند با احساس علاقه و محبت با شما صحبت کند .

3- به جای تنبیه او را با عواقب کار آشنا کنید

چه فرقی دارد ؟ تنبیه از خشم می‌آید درحالی‌ که عواقب کار روی درست کردن رفتار اشتباه تمرکز دارد . برای مثال اگر کودک شما در مورد انجام کارهای کوچکی از خانه که به او سپرده بودید به شما دروغ می‌گوید به او اهمیت انجام کارهایش را توضیح دهید . با او کمک کنید کار را انجام دهید تا متوجه اشتباهش شود ، مثلاً کارهایی مانند : مرتب کردن لباس‌ها در سن مناسب .

4- به او دروغگو نگویید

برچسب زدن به کودک تنها می‌تواند به او آسیب برساند ، این اسامی می‌توانند تأثیری دائمی بر دیدگاه کودک نسبت به خودش داشته باشند . اگر به او دروغگو بگویید باور می‌کند این‌ گونه است و مطابق باور خود رفتار می‌کند.

5- در مورد انتظارات خود شفاف باشید

به کودک خود بگویید دروغ‌ گویی چیزی است که نمی‌خواهید در خانه ‌ی شما دیده شود . بگذارید بداند گفتن حقیقت به اندازه‌ ی تمام کارهای خوب دیگری که از او انتظار دارید اهمیت دارد ، مانند : رفتار و گفتار مؤدبانه با شما.

6- در زمان گفتن از حقیقت رفتار خود را ارزیابی کنید

آیا برای فرار از یک شرایط خاص خودتان هم دروغ می‌گویید ؟ مثلاً کودکتان می شنود شما به همسایه می‌گویید نمی‌توانید برای چند روز از حیوان خانگی او مراقبت کنید زیرا یکی از بستگانتان بیمار است ، اما حقیقت این است که شما زیاد حیوانات را دوست ندارید . کودک می‌فهمد بزرگ ‌سالان نیز برای راحتی خود گاهی دروغ می‌گویند و این قبیل رفتارها باعث ایجاد دروغگویی در کودکان می شود .

7- در مورد تأثیر دروغ روی روابط صحبت کنید

توضیح دهید دروغ‌ گویی می‌تواند به روابط بین دو فردی که یکدیگر را دوست دارند آسیب وارد نماید . از او بخواهید تصور کند شما در مورد چیزی به او دروغ بگویید ، آیا بار دیگر به شما اعتماد خواهد کرد ؟

منبع : بیتوته

مرتبط ها

قالب خبری