درمنه و اطلاعاتی مهم درخصوص این گیاه دارویی !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آوریل 25, 2020
درمنه و اطلاعاتی مهم درخصوص این گیاه دارویی !

امروز قصد داریم درخصوص یکی دیگر از گیاهان دارویی اطلاعاتی را بازگو کنیم ؛ پس برای آشنایی بیشتر با خواص و نحوه مصرف گیاه درمنه همراه این مقاله باشید .

گیاه درمنه از خانواده کاسنی ها به شمار می رود و این گیاه در میان بیابان نشینان به ترخ نامیده می شود که به صورت بوته ای و در مناطق گرم و خشک می روید و ساقه آن به ارتفاع دو متر می رسد ؛ در ادامه با نحوه مصرف و خواص سلامتی درمنه آشنا خواهید شد.

نحوه مصرف درمنه برای درمان کرم اسکاریس :
درمنه ترکی افسنتین رومی ریشه انار از هر کدام یک مثقال بجوشانند ناشتا میل کنند.

استفاده از درمنه برای سوءهاضمه ،کم اشتهایی ، نفخ و اسهال :
برای تهیه دم کرده آن ۲ قاشق چایخوری برای هر فنجان آب کافی است و می توان ۲تا۳ فنجان در روز مصرف نمود.جوشانده این گیاه در حمام ، پانسمان و برای درمان ورم سرما زدگی و زخم های مختلف مورد مصرف قرار می گیرد.از این گیاه می توان به عنوان خوشبو کننده در مواد غذایی به عنوان گوشت و در تهیه عطر استفاده کرد.چنانچه به عنوان کرم کش از دم کرده آن استفاده شود می توان یک فنجان ۱۵ دقیقه قبل از صبحانه و ۳ روز متوالی در آخر هر ماه استفاده نمود و این دستور باید برای ۲ماه تکرار شود.

رفع مشکلات گوارشی با گیاه درمنه :
به شکل تیزان (۱– ۲ قاشق غذاخوری از گیاه خورده شده را در نیم لیتر آب بجوشانید و بگذارید بماند) برای رفع بی اشتهایی، ضعف گوارش و قاعدگی نامنظم به کار می رود.

اثر ضد نفخ و بادشکن گیاه درمنه :
از دیگر خواص درمنه خاصیت بادشکنی و ضد نفخی است. همانطور که ذکر شد در برخی مناطق ایران از این گیاه در تهیه غذا استفاده میشود. همچنین از برگ و سرشاخه‌های آن در تهیه ترشی استفاده میگردد.

درمنه برای درمان سرماخوردگی و سرفه :
یکی از گیاهان دارویی که از آن برای درمان سرماخوردگی با روشهای خانگی استفاده میشود، گیاه دارویی درمنه است. از جوشانده این گیاه همچنین برای درمان سرفه نیز استفاده میشود.

تاثیر درمنه بر درمان مرض قند :
کسانی که مرض قند دارند از دمکرده گرد غنچه گیاه درمنه می‌توانند استفاده کنند. به این منظور غنچه‌های ناشکفته گیاه را با دقت پاک کرده سپس در سایه خشک نموده و بکوبید. سپس از الک ریز رد کرده و سپس گرد قابل استفاده می‌باشد.

سایر کاربردهای گیاه درمنه :
درمنه یکی از اصلی ترین و فراوان ترین گیاهان مناطق مرکزی و بیابانی ایران و مرتع کشور شناخته شده است. این گونه گیاهی دارای مقاومت بالا به شرایط سخت محیطی و کمبود آب است و در نتیجه در حفظ پوشش گیاهی مراتع بسیار مهم و موثر است. برخی از مهمترین کاربردهای گیاه درمنه غیر از خواص دارویی موراد زیر را میتوان برشمرد :

پیشگیری از فرسایش خاک
ریشه های این گیاه باعث حفظ خاک در مقابل عوامل فرسایش زای محیطی است. استقرار آسان گیاه، رشد سریع آن و سازگاری با شرایط ناساعد محیطی این گیاه را به گونه‌ای مناسب برای جلوگیری از فرسایش خاک در مناطق مرکزی ایران تبدیل کرده است.

تغذیه دام و طیور
این گیاه اگر چه در فصل بهار و تابستان بواسطه بوی عطر بسیار تند آن، مورد استفاده چرای گوسفندان قرار نمی گیرد، ولیکن در فصل پاییز و زمستان که تهیه علوفه برای دام مشکل است، مورد استفاده برای چرای دام قرار گرفته و از مهمترین منابع تامین غذای دام در این زمان محسوب میشود.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :