درمان میگرن با سه روش تغذیه ، گیاهان و هومیوپاتی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آگوست 3, 2014
درمان میگرن با سه روش تغذیه ، گیاهان و هومیوپاتی

همانطور که در عنوان هم اشاره شد ، در این مطلب شما را با سه راه دیگر درمان میگرن آشنا خواهیم کرد. یعنی : تغذیه ، گیاهان و هومیوپاتی .

اگر مطلب ” میگرن سردردی نبض دار با راههای متنوع درمانی ” را مطالعه کرده باشید ، در آنجا شما را با چند راه درمانی و توصیه های پزشکی برای درمان میگرن آشنا کردیم و در این مطلب ، سه روش دیگر درمان این بیماری را بهتر خواهیم شناخت .

اولین راه درمانی که در این مطلب راجع به آن صحبت خواهیم کرد ، تغذیه است یا به طور صحیح تر : رعایت اصول تغذیه برای درمان میگرن .

چند توصیه برای رعایت اصول تغذیه و در نتیجه درمان میگرن :

اول اینکه : سعی کنید از غذاهای حساسیت زا ( آلرژی زا ) نظیر : پنیر ، مرکبات ، ماهی صدف ، ذرت ، تخم مرغ ، قهوه ، چای ، الکل ، گندم ، گوجه فرنگی ، مخمر ، گوشت گاو ، شیر گاو ، شکلات ، افزودنی ها ( نگه دارنده ها و مواد رنگی ) و نیترات ها پرهیز کنید .

دوم اینکه : چون اسیدهای چرب ضروری ( البته 1500-3000 میلی گرم در روز ) و همچنین مکمل روغن ماهی یا روغن کتان ( 1-3 میلی گرم به میزان 2 بار در روز ) ممکن است مفید باشد ، توصیه شده از آنها برای درمان میگرن استفاده شود .

سوم : منیزیوم ( 500 میلی گرم در روز ) باعث افزایش شل شدن عضلانی خواهد شد و از این جهت برای درمان میگرن مناسب است . در همین رابطه شاید جالب باشد بدانید که تزریق یک گرم منیزیوم از سوی پزشک ، ظرف مدت کوتاهی ( چند دقیقه ) حمله میگرن را خاتمه خواهد داد .

چهارم : استفاده از روغن های امگا 3 ، که در نتیجه باعث کاهش شدت و دفعات میگرن خواهد شد .

پنجم : استفاده از ویتامین B2 ( ریبوفلاوین ) ، ( 400 میلی گرم در روز به مدت 3 ماه ) که باعث میشود دفعات حمله ی میگرن به میزان دو سوم کاهش یابد .

ششم : استفاده از ویتامین ث ( 2000 میلی گرم در روز ) ، ویتامین ای ( 400-600 واحد در روز ) ، ویتامین ب-6 ( 100 میلی گرم در روز ) ، کولین ( 100-300 میلی گرم در روز ) و بیوفلاونوییدها ( 1000 میلی گرم در روز ). برای درمان میگرن مؤثر است .

حال که با راه درمان میگرن از طریق اصول تغذیه و نکته های درمانی مربوط به آن برای درمان این بیماری آشنا شدید ، نوبت به شناخت یک راه دیگر برای درمان میگرن است :

درمان میگرن از طریق گیاهان : این روش درمانی ، یکی دیگر از روشهای متنوع درمان میگرن محسوب میشود که البته قواعد و قوانین خاص خودش را نیز داراست !

طرز مصرف گیاهان : شما میتوانید گیاهان زیر را به دو روش : 1- عصاره ی خشک ( کپسول ، پودر ، چای ) و 2- عصاره ی گلیسرینه یا تنتور ( عصاره الکلی ) استفاده کنید .

نخستین گیاهی که در درمان میگرن مؤثر میباشد و باید به تنهایی مورد مصرف قرار گیرد ، گیاه بابونه است که میتواند در کاهش تکرار و شدت میگرن کمک کننده باشد .

اما روش مصرف گیاه بابونه به چه شکل است ؟ شما باید 2 برگ تازه ی این گیاه را به صورت روزانه ، 250 تا 300 میلی گرم گیاه خشک شده ( کپسول ) به میزان 2 بار در روز ، و یا 30 قطره از تنتور ، به میزان 3 بار در روز استفاده کنید .

علاوه بر گیاه بابونه که در بالا توضیح داده شد ، شما میتوانید از ترکیب گیاهانی مثل : شفت ( زغال اخته ) ، سپرک ( قاشقک ) ، درخت معبد ، زنجبیل ، عروس چمن زار اروپایی نیز استفاده کنید که فرق اینها با گیاه بابونه در ترکیبی بودنشان است . زیرا همانطور که ذکر شد گیاه بابونه را بایستی به تنهایی مورد مصرف قرار دهید ولی این گیاهان را باید به صورت ترکیبی استفاده کنید .

روش مصرف : از گیاهان بالا به صورت ترکیبی استفاده می شود ، به اینصورت که باید یک قاشق چایخوری از هر گیاه را در یک فنجان آب بریزید و به مدت 10 دقیقه بجوشانید و 2 تا 4 بار در روز استفاده کنید . ضمنا میتوانید به صورت قطره هم مورد مصرف قرار دهید ، به اینصورت که 60 قطره از تنتور هر گیاه را به میزان 2 تا 4 بار در روز استفاده کنید.

روش دیگری که برای درمان میگرن وجود دارد و آخرین راه درمانی این مطلب است ، درمان از طریق هومیوپاتی میباشد.

به برخی از رایج ترین فراورده های مصرفی هومیوپاتی در میگرن ، به صورت مختصر در زیر اشاره کردیم :

1- ایریس ورسیکالر : جهت میگرن دوره ای که با تاری دید شروع میشود مورد استفاده قرار میگیرد .

2- لاک دفلوراتوم : جهت میگرن ناحیه ی پیشانی که با پیش درآمد تاری دید ، تهوع ، استفراغ و لرز شروع میشود ، مورد مصرف است .

3- ناتروم موریاتیکوم : جهت میگرن شبیه ضربات چکش به سر ، که با استراحت تنها در اتاق تاریک بهتر میشود ، استفاده میشود .

4- سانگوناریا : جهت میگرن طرف راست سر ، که از گردن شروع می شود و به طرف بالا ادامه می یابد و میگرنی که موجب استفراغ میشود ، مورد استفاده است .

اشتراک گذاری این مطلب در :