درمان سوختگی زبان به کمک روش های خانگی !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : جولای 3, 2019
درمان سوختگی زبان به کمک روش های خانگی !

یکی از آزاردهنده ترین عارضه های مربوط به دهان ، سوختگی زبان می باشد که در این مقاله به بررسی چگونگی درمان این عارضه به کمک روش های خانگی می پردازیم .

آیا تا به حال در حال مزه مزه کردن قهوه داغ و یا چای با عجله دچار سوختگی زبان شده اید ؟

انواع سوختگی زبان :

سوختگی زبان دو نوع است :
سوختگی ناشی از گرما
سوختگی ناشی از مواد شیمیایی

سوختگی با گرما زمانی اتفاق می افتد که شما غذا و یا چیز دیگری که داغ است را مصرف می کنید اما سوختگی دوم که بسیار دردناک تر است زمانی اتفاق می افتد که با برخی از مواد شیمیایی خطرناک زبانتان را بسوزانید. هر دو سوختگی متفاوت هستند و باید متفاوت رفتار شوند.

1- درمان خانگی سوختگی زبان با یخ یا بستنی :
داشتن چیزی خنک و یا قرار دادن مقداری یخ روی سوختگی، باعث تسکین فوری و کاهش التهاب خواهد شد. سرما، سوختگی زبان را تسکین خواهد داد و از آسیب بیشتر به بافت آن جلوگیری خواهد کرد. همچنین باعث مرطوب شدن دهان شما خواهد شد. یک مکعب یخ را در دهان خود قرار دهید و یا کمی بستنی بخورید. شما هم چنین می توانید کمی عصاره آب میوه و یا آب سرد برای تسکین درد خود بنوشید.

2- درمان خانگی سوختگی زبان با عسل :
عسل حاوی خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که می تواند به تسکین دادن احساس سوزش کمک کند. یک قاشق عسل در دهان خود بگذارید و قبل از بعلیدن آن را کمی در دهان نگه دارید. این کار را دو – سه بار برای تسکین فوری تکرار کنید. اما شما باید از دادن عسل به کودکان زیر ۱۲ ماه اجتناب کنید چون می تواند برای آن ها خطرناک باشد.

3- درمان خانگی سوختگی زبان با ماست :
این فراورده تخمیری، یکی از بهترین روش های خانگی برای درمان سوختگی زبان است. آن هم یک اثر تسکین دهنده و خنک کننده دارد. بعد از سوختگی زبان یک قاشق پر از ماست بخورید ولی قبل از قورت دادن آن مدتی ماست را در دهان خود نگه دارید.

4- درمان خانگی سوختگی زبان با شکر :
کمی شکر روی زبان خود بریزید و بگذارید حل شود. هنگامی که شکر بر روی زبان شما می نشیند، درد به طور خودکار از بین خواهد رفت. درمان به وسیله شکر باعث افزایش حس چشایی شما خواهد شد.

5- درمان خانگی سوختگی زبان با آلوئه ورا :
آلوئه ورا یک درمان خانگی عمومی برای درمان انواع مختلف سوختگی و جراحات است. کمی ژل آلوئه ورا خالص (استخراج شده از برگ ها) روی زبان خود بمالید و درد بلافاصله برطرف خواهد شد. ژل آلوئه ورا، سلول های آسیب دیده را تسکین می دهد و درد و التهاب را کاهش می دهد. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد نشان داد که ژل آلوئه ورا می تواند برای درمان هر دو نوع سوختگی های درجه اول و دوم به کار رود.

6- درمان خانگی سوختگی زبان با نعناع :
نعناع می تواند ناحیه سوختگی شما را خنثی کرده و التهاب را کاهش دهد. نعناع به خاطر خواص ضد باکتری اش مشهور است که می تواند مانع از آسیب بیشتر به این ناحیه شود. شما می توانید خمیر دندان نعناع را بر روی سوختگی خود بمالید و یا می توانید از چای نعناع خنک و یا از آدامس نعناع استفاده کنید.

مواردی که باید در مورد سوختگی زبان در ذهن داشته باشید :

* مایع داغ مصرف نکنید چون ممکن است سوزش شما را تحریک کند.
* از مصرف غذاهای اسیدی و میوه های مرکبات پرهیز کنید.
* از غذاهای تند دوری کنید چون باعث تحریک می شوند.
* مراقب بهداشت دهان خود باشید.
* برای افزایش اطمینان، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :