جدیدترین مطالب امروز

درد مفصل و حواشی گوناگون مرتبط با این بیماری

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

درد مفصل و حواشی گوناگون مرتبط با این بیماری

درد مفصل یکی از شایع ترین بیماریها مخصوصا در دوران سالمندی است که می تواند به دلایل و عوامل گوناگونی ایجاد شود که در این مطلب آنها را با هم مرور می کنیم .

در ابتدا توضیح کوتاهی در خصوص مفصل و درد مفصل بیان میکنیم :

همانطور که می دانید مفصل از قرار گرفتن دو استخوان در کنار هم ایجاد می شود و محلی که این دو استخوان به هم نزدیک می شوند نیز از غضروف پوشیده شده است . اطراف مفصل توسط یک کیسه ی بافتی به نام کپسول مفصلی پوشیده شده است که سطح داخلی این کپسول مفصلی لایه سینوویال قرار دارد. استخوان های دو طرف مفصل توسط نوارهای محکم بافتی به نام رباط یا لیگامان به هم متصل میشود، همچنین تاندون های عضلات اطراف مفصل نیز به استخوان ها متصل میشوند ، ضمنا کیسه های نازک بافتی به نام بورس هم در اطراف مفصل وجود دارند. حال که با این چرخه بیشتر آشنا شدید بایستی بدانید که آسیب یا بیماری در هرکدام از این ساختمان ها میتواند موجب بروز درد مفصل شود ، دردی که موضوع بحث این مطلب از پزشک خانواده ی یک جم است .

حال شاید برخی بپرسند که اصلا چه دلایلی می تواند درد مفصل را به وجود آورد ؟

در پاسخ به این سئوال بایستی عرض کنیم که از مهمترین دلایل ایجاد درد مفصل می توان :

1- آرتریت یا التهاب مفصل را نام برد که می تواند به علت بیماری های خود ایمنی و ایجاد روماتیسم ( مانند روماتیسم مفصلی ، اسپوندیلیت انکیلوزان ، لوپوس ) ، و یا به علت عفونت مفصل ، استئوآرتریت یا آرتروز ایجاد شود. همچنین بیماری های متابولیک مانند نقرس هم میتوانند موجب التهاب مفصل شوند. از علایمی که در آرتریت بارز است می توان به دردناک و متورم شدن مفصل و یا نشانه هایی چون : خشکی و محدودیت حرکت و در برخی موارد ، تغییر شکل مفصل اشاره داشت

2- به بورسیت اشاره کرد که عامل آن می تواند التهاب بورس های اطراف مفاصل باشد که منجر به درد مفصل می شود .

3- تاندنیت را دانست که به التهاب تاندون یا زردپی های اطراف مفاصل می گویند و نتیجه آن نیز درد مفصل می شود .

4- کشیدگی رباط که به علت دررفتگی های مفصلی و یا قرار گرفتن مفاصل در وضعیت های نامناسب ایجاد می شود و در نهایت به درد مفصل ختم می شود .

5- مشکلات بیومکانیک مفصل که شامل اشکالاتی در شکل مفصل و یا اشکال در کارکرد رباط های صلیبی ، منیسک ، رباط ها و عضلات اطراف مفصل ، کندرومالاسی کشکک و بسیاری عوامل دیگر است که میتوانند موجب درد مفصل شوند .

درمان درد مفصل را در مطلبی دیگر شرح خواهیم داد .

سلامت زندگی کنید .

مرتبط ها

قالب خبری