جدیدترین مطالب امروز

دارو در نوع ایرانی و خارجی دارای چه تفاوت هایی است ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

دارو در نوع ایرانی و خارجی دارای چه تفاوت هایی است ؟

تهیه دارو علاوه بر مشکل هزینه ها سدی دیگر نیز در مقابل بیمارها و همراهانشان درست می کند و آن بحث کیفیت و اثرگذاری می باشد . تفاوت داروهای ایرانی و خارجی چیست ؟

دارو بخش عمده ای از نیاز هر جامعه را تامین می کند و به طبع برای هر نظام نیز از اهمیت خاصی برخوردار است ؛ تا پیش از این به علت تحریم ها و از این به بعد نیز با هدف پشتیبانی از محصولات داخلی ، با داروهای ایرانی سرکار داشته و خواهیم داشت ، اما آیا تفاوت میان دارو در نوع ایرانی و خارجی تا حدی است که جای نگرانی و چاره اندیشی داشته باشد ؟

زمانی که یک دارو در خط تولید قرار می گیرد ، با توجه به محصول نهایی ( تزریقی ، خوردنی ) روند متفاوتی را طی می کند ؛ اما قطعا این روند استاندارد است ؛ تفاوت عمده بین داروها در روش ساخت می باشد . فرض کنید دو شخص چای دم می کنند ، چای یک نفر جوشیده می شود و چای نفر دوم با نظارت دقیق تر وی به خوبی دم می کشد ؛ محصول نهایی دو نوع چای است که یکی دارای بوی مطبوع بوده و قطعا دلنشین تر است و دیگری از نظر طعم اندکی زننده تر به نظر می آید ، ولی نهایتا هردو چای هستند و قابل استفاده برای صبحانه ، پذیرایی و…

متاسفانه یا خوشبختانه باید گفت نوع خارجی دارو از کیفیت بالاتری برخوردار است ؛ این به علت مرغوب بودن مواد اولیه و همچنین افزودنی های لازم در ساخت هر دارویی می باشد . صنعت دارو داخلی از نظر رشد و اثرگذاری پیشرفت همه جانبه ای نداشته ، زیرا توجه به همه جنبه های ساخت اعم از کیفیت ، اثرگذاری و… خصوصا در سال های اخیر کار ساده ای نبوده است . در آخر با دارویی روبه رو هستیم که علاوه بر اینکه از روش کاملا موثری برای ادغام مواد آن استفاده نشده است ، مواد اولیه مرغوبی هم در ابتدا برای تشکیل آن گردآوری نشده ؛ در نتیجه هرچند دارو هدف نهایی را برآورده کند قطعا با کیفیت نوع خارجی ( چه در سرعت اثربخشی ، چه در عوارض جانبی و… ) نخواهد بود .

با در نظر گرفتن این که هر دارو با هدف مشخص تولید می شود و احتمالا از تولید یک لامپ مهم تر است و خط تولید و محصول نهایی کاملا زیر نظر خواهد بود ، جای اطمینان وجود دارد که تفاوت داروهای ایرانی و خارجی بسیار جزئی بوده و آن هم مربوط به محصولات پایه و همچنین تکنیک های ساخت می باشد . اما لازم است خاطرنشان کنیم با یک اشتباه و از دست رفتن جان چندین نفر ، تذکر و پیگیری چندان چاره ساز و زنده کننده نخواهد بود !

بنابراین تفاوت داروهای ایرانی و خارجی تا حدی نیست که بتوان نوع ایرانی را بدون تاثیر دانست و یا از درمان به کمک آن ها ناامید بود ؛ در کنار داروهایی مانند تنظیم کننده کارکرد تیروئید ، که نمونه کوچکی است برای مثال ، امیدواریم صنعت داروسازی کشور تا حد مقبولی پیشرفت کرده و با کاهش هزینه ها و بالا بردن کیفیت ، شرایط بهتری را برای بیماران خاص که در حال حاضر با دشواری در تهیه دارو روبرو هستند فراهم آورند . توصیه پایانی پرهیز از مصرف خودسرانه دارو و تهیه نوع پیشنهاد شده ( ایرانی یا خارجی ) از سمت پزشک است ، زیرا در برخی موارد تفاوت چندانی بین نوع ایرانی و خارجی دارو وجود ندارد اما گاهی این تفاوت باعث برهم خوردن روال درمان می شود .

مرتبط ها

قالب خبری