جدیدترین مطالب امروز

خواص یونجه گیاهی که سرشار از مواد معدنی است

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

خواص یونجه گیاهی که سرشار از مواد معدنی است

خواص گوناگون یونجه یک دلیل محکم برای استفاده از این گیاه دارویی می باشد ، گیاهی که سرشار از مواد معدنی بوده و برای همه نوع سن کاربرد دارویی دارد .

اگر تا به حال به یونجه به عنوان یک درمانگر دارویی نگاه نکرده اید و یا اینکه از خواص آن آگاهی ندارید ، شاید بد نباشد که ادامه ی این مطلب که به برخی از خواص دارویی یونجه می پردازد را دنبال کنید .

برخی از مهمترین خواص یونجه :

1) یونجه ملین است

2) برای درمان اسهال می توانید از دم کرده ی گیاه دارویی یونجه استفاده کنید . ( علاوه بر این دم کرده ی یونجه برای نرم کردن سینه و تسکین سرفه نیز کاربردی می باشد ؛ به این صورت که بایستی روزی 2 الی 3 فنجان از این دم کرده مصرف نمایید . )

3) یونجه بخورید تا عوارض ناشی از کمبود ویتامین ث را کاهش داده و از بین ببرد .

4) کوبیده ی یونجه باعث رفع خونریزی و همچنین التیام سریع زخم ها می گردد ، زیرا دارای ویتامین بسیار زیادی است .

5) شیره ی یونجه برای محکم سازی و استحکام بخشیدن به استخوان های کودکان و نوجوانانی که در حال رشد هستند می تواند مفید واقع شود ، زیرا یونجه دارای مواد معدنی بسیار زیادی است که به استحکام استخوان ها کمک می کند . ( البته اگر بچه ی شیرخواره ای دارید می توانید پودر مخصوص این گیاه دارویی را از داروخانه خریده و به کودک خود بدهید ) .

6) یونجه برای درمان کم خونی کاربرد دارد و از آنجاییکه آهن آن 2 برابر اسفناج می باشد ، خاصیت خونسازی زیادی دارد و مصرف آن به بیماران مبتلا به کم خونی توصیه می شود . ( همچنین به علت دارا بودن آهن ، برای درمان بیماری راشیتیسم نیز کاربرد دارد . )

7) تخم یونجه لقوه و رعشه را از بین می برد ( روش مصرف : بایستی تخم یونجه را در روغن زیتون بریزید و به مدت یک هفته جلوی آفتاب بگذارید ، سپس آن را صاف کرده و مورد مصرف قرار دهید ؛ میزان مصرف : چند قاشق در 24 ساعت ) ، البته مالیدن یونجه روی اعضایی که دارای رعشه هستند نیز می تواند خیلی مفید باشد .

8) شیره ی یونجه باعث بالا بردن میزان انرژی در افراد بزرگسال می شود .

چند نکته در خصوص یونجه و مصرف آن :

1- اول از همه در خصوص اشکال مختلف یونجه توضیح مختصری عنوان می کنیم :

یونجه به اشکال مختلفی وجود دارد و شما می توانید این گیاه دارویی را به صورت : تازه تهیه فرمایید ، یا اینکه به صورت بسته بندی از سوپرمارکت ها بخرید ، و یا به صورت کپسول ، پودر و قرص از داروخانه ها و فروشگاه های گیاهان دارویی تهیه کنید .

2- نکته ی دوم اینکه در خواص یونجه هم اشاره کردیم ، شیره ی این گیاه دارویی دارای خاصیت های قابل توجهی می باشد که طرز تهیه ی آن نیز مهم است :

طرز تهیه ی شیره ی یونجه : برای تهیه ی شیره ی یونجه باید مقدار 300 گرم یونجه را در یک لیتر آب ریخته و آن را بجوشانید تا مقدار آب آن به نصف تقلیل یابد ، سپس آن را صاف کرده و مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید که به صورت شربت دراید . ( مقدار مصرف شیره ی یونجه : برای اطفال : 200 گرم در روز و برای شیرخواره ها : حدود 50 گرم می باشد که می توانید به شیر آنها اضافه کنید . )

3- از آنجاییکه یونجه ی تازه بسیار نفاخ است ، توصیه می شود در مصرف آن اصلا زیاده روی نکنید تا دچار مشکلات بعدی نشوید .

4- برای استفاده از تخم یونجه بهتر است که آن را به صورت دم کرده مورد مصرف قرار دهید ، زیرا تخم یونجه قاعده آور می باشد .

مرتبط ها

قالب خبری