جدیدترین مطالب امروز

خواص گلاب به دست آمده از گل محمدی و گل سرخ

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

خواص گلاب به دست آمده از گل محمدی و گل سرخ

گلاب را می توان از تقطیر گل های محمدی و سرخ به دست آورد ، با سه مرحله تقطیر می توان به ترتیب گلاب دو آتشه و اسانس گلاب را نیز برای مصرف به بازار عرضه کرد .

گلاب در سه درجه ی کیفیت تولید و روانه ی بازار می شود ، گلابی که معمولا به فروش می رسد از تقطیر گل های محمدی به دست آمده است ، گلاب دو آتشه و اسانس گلاب نیز به ترتیب از تقطیر مجدد گلاب و تقطیر گلاب دو آتشه تولید می شوند . در خصوص نحوه ی بسته بندی گلاب باید گفت بطری یا ظرفی لازم است که اندکی هوا در آن وجود داشته باشد . گلاب مرغوب فاقد لِرد ( مواد ته نشین شده در ظرف ) بوده و کاملا شفاف می باشد . لازم است اشاره کنیم که علاوه بر گل محمدی از گل سرخ نیز گلاب تهیه می شود .

پیش از این در مطلبی که در خصوص دهانشویه ها در اختیارتان قرار گرفت ، نوعی دهانشویه طبیعی از سرکه و گلاب را معرفی کردیم و در مورد خواص آن به بحث پرداختیم و گفتیم که تماس گلاب با لثه ها موجب استحکام آن ها می شود و علاوه بر بوی خوشی که در دهان ایجاد می کند از بروز آفت و برفک احتمالی نیز جلوگیری می کند ، علاوه بر این در حالت کلی عطر گلاب آرام بخش است و برای تسکین اعصاب ( مخصوصا در هنگام خواب ) مورد استفاده قرار می گیرد .

شربت گلاب از مرسوم ترین نوشیدنی های فصل تابستان در بین ایرانی ها است ، اگر اندکی میزان شکر را در شربت گلاب کم کنید و یا گلاب را به شربت خاکشیر اضافه کنید می توانید از خواص گلاب ، از جمله پایین آوردن درجه حرارت ( با وجود طبع گرمی که دارد ) ، ایجاد نشاط روانی و بالا بردن نیروی جسمانی بهره مند شوید .

گلاب را می توان از عرقیجات تاثیرگذار در تقویت قلب و کبد نیز برشمرد ؛ همچنین در صورت بروز درد دندان ، چند قطره گلاب را ( ترجیحا گلاب دو آتشه ) بر روی دندان خود بچکانید تا درد آن تسکین یابد .

جالب است بدانید عطر گلاب سلول های پوستی را تشویق به تولید و بازسازی می کند ، از این رو می توانید از گلاب به عنوان یک ماسک شاداب کننده ی پوست استفاده کنید و برای 20 دقیقه دستمالی نخی آغشته شده به گلاب را بر روی صورت خود بگذارید ( خصوصا افرادی که دارای پوست حساس هستند ) ، اگر وقت چندانی برای این کار ندارید از گلاب به عنوان شیرپاک کن استفاده کنید . به مرور زمان خواهید دید علاوه بر شاداب تر شدن پوست صورت شما ، دیگر اثری از جوش های چرکی و یا دانه های سر سیاه بر روی صورتتان دیده نمی شود .

در مورد نگهداری گلاب جای هیچگونه نگرانی نیست ، معمولا گلاب برای مدت طولانی سالم مانده و قابل استفاده است ؛ تنها دقت داشته باشید که در جای خنک و به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری شود ، نیازی به تعویض ظرف اولیه که گلاب را در آن خریداری کرده اید نیز نمی باشد .

مرتبط ها

قالب خبری