جدیدترین مطالب امروز

خواص شگفت انگیز کاموت و آشنایی با این دانه گیاهی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

خواص شگفت انگیز کاموت و آشنایی با این دانه گیاهی

کاموت یکی از انواع جذاب دانه های گیاهی است که در این مقاله قصد داریم درخصوص آن بیشتر صحبت کرده و از خواص جالب و شگفت انگیز آن بگوییم .

کاموت که ‘Kah-moot’ تلفظ می شود نوعی دانه گندم باستانی است که به آن گندم شرقی یا گندم خراسان نیز می گویند. خراسان زمانی منطقه وسیعی در ایران، افغانستان و دیگر مناطق آسیای میانه بوده است و اعتقاد بر این است این دانه برای نخستین بار در آنجا کشت شده است. کاموت در سال 1949 به ایالات متحده آمریکا رسید، اما در آن زمان به آن علاقه ای زیادی نشان داده نشد. با این حال، 28 سال بعد دو کشاورز در مونتانا به نام های باب و مک کوئین تصمیم گرفتند یک آزمایش کشت را آغاز کنند. از آنجا که بحث پیرامون عوارض جانبی و خصوصیات سلامتی گندم مدرن در سال های اخیر افزایش یافته این دانه کامل در میان مردم محبوبیت ویژه ای پیدا کرده است.

ارزش غذایی کاموت :

یکی از دلایل اصلی محبوبیت اخیر کاموت مواد مغذی غلیظی است که می تواند در یک رژیم غذایی منظم تامین کند. کاموت یا گندم خراسان حاوی مواذ مغذی زیر است :

آب: 65.18 گرم
انرژی: 132
پروتئین: 5.71 گرم
چربی کل: 0.83 گرم
کربوهیدرات با اختلاف: 27.6 گرم
فیبر: 4.3 گرم
قندها: 3.07 گرم
کلسیم: 9 گرم
آهن: 1.76 گرم
منیزیم: 48 میلی گرم
فسفر: 147 میلی گرم
پتاسیم: 164 میلی گرم
سدیم: 8 میلی گرم
روی: 1.84 میلی گرم
مس: 0.21 میلی گرم
منگنز: 1.03 میلی گرم
سلنیوم: 31.9 میکروگرم
تیامین: 0.1 میلی گرم
ریبوفلاوین: 0.03 میلی گرم
نیاسین: 31/2 میلی گرم
ویتامین B6: 0.07 میلی گرم
فولات: 11 میکروگرم
ویتامین A: 4
ویتامین E: 0.24 میلی گرم
اسیدهای چرب اشباع شده: 0.08 گرم
اسیدهای چرب غیر اشباع: 0.08 گرم
اسیدهای چرب ترانس: صفر
نیاسین: 0.05 گر5
ترئونین: 0.17 گرم
ایزولوسین: 0.22 گرم
لوسین: 0.43 گرم
لیزین: 0.16 گرم
متیونین: 0.1 گرم
سیستین: 0.12 گرم
فنیل آلانین: 0.3 گرم
تیروزین: 0.14 گرم
والین: 0.27 گرم
آرژینین: 0.27 گرم
هیستیدین: 0.15 گرم
آلانین: 0.21 گرم
اسید آسپارتیک: 0.31 گرم
اسید گلوتامیک: 1.88 گرم
گلیسین: 0.23 گرم
پرولین: 0.62 گرم
سرین: 0.3 گرم

مزایای کاموت برای سلامتی :

استحکام بافت را حفظ می کند :
کاموت به عنوان یک منبع عالی از فیبر کامل می تواند به حفظ قدرت در بافت های شما کمک کند، همچنین فیبر برای انتقال اکسیژن به بدن بسیار مهم است و می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را پشتیبانی کند: یک فنجان از این دانه 28 درصد از فیبرهای روزانه توصیه شده برای زنان و همچنین 19 درصد از مصرف روزانه مردان را تامین می کند.

کلسترول را کاهش می دهد :
به عنوان یک منبع عالی پروتئین کاموت می تواند به شما کمک کند تا کلسترول شما پایین و سطح انرژی بدن به روش موثرتری نسبت به مصرف کربوهیدرات های ساده حفظ شود.

از رادیکال های آزاد محافظت می کند :
کاموت حاوی مواد معدنی آنتی اکسیدانی مانند منگنز و سلنیوم است که به محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد کمک می کند که می توانند باعث آسیب سلول و جهش های ژنتیکی شوند.

پشتیبانی از تعادل هورمون ها :
سلنیوم و منگنز بازیگران اصلی در تولید هورمون های بدن هستند. سلنیوم به تولید هورمون های تیروئید کمک می کند و منگنز در پردازش هورمون های جنسی بسیار مهم است.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند :
کاموت منبع خوبی از روی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت و به حفظ سلامت تیروئید کمک می کند. با کمک به تولید گلبول های سفید این دانه می تواند زمان واکنش بدن را برای جستجو و خنثی سازی عفونت ها یا مواد خارجی بهبود بخشد. طبق تحقیقی که توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده و توسط لوتار رینک انجام شده است روی یک عامل موثر در بیش از 300 واکنش آنزیمی است که بسیاری از آنها بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارند.

به سلامت استخوان کمک می کند :
یک فنجان کاموت تقریبا 80 میلی گرم منیزیم تامین می کند، ماده معدنی که برای حفظ استحکام استخوان ها و جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان ضروری است.

چگونه کاموت را نگهداری کنیم ؟
کاموت بهتر است در ظرف در بسته و در مکانی تاریک و خنک نگهداری شود. با نگهداری کاموت در یخچال می توانید مدت زمان بیشتری آن را تازه نگه دارید. با این حال، توجه داشته باشید دانه جاذب است و احتمال می رود رطوبت بیش از حد را بوجود آورد یا بو بگیرد مگر اینکه در یک ظرف کاملا ضد آب نگهداری شود.

چگونه کاموت بخوریم ؟
کاموت را می توان به اشکال مختلف به عنوان نمونه به عنوان یک دانه کامل به شکل کوسکوس یا آرد استفاده کرد. این ماده غالبا از قبل به نان، غلات، ماکارونی و کالاهای پخته شده اضافه می شود. با این حال، استفاده از این دانه در خانه برای تهیه طیف گسترده ای از دستور العمل ها نیز امکان پذیر است. شایان ذکر است این غلات کامل می توانند یک شب قبل از پختن شسته و خیس شوند.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری