جدیدترین مطالب امروز

خواص ریواس را دست کم نگیرید تا از خدمات آن بهره مند شوید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

خواص ریواس را دست کم نگیرید تا از خدمات آن بهره مند شوید

ریواس گیاهی ترش مزه است و با توجه به همین امر می توان به ویتامین C آن پی برد ، علاوه بر پرورش این گیاه، ریواس به صورت خودرو در کناره های چشمه یافت می شود .

ریواس از جمله گیاهانی است که خاک ایران به عنوان یکی از زادگاه های اصلی آن به شمار می رود ؛ از این گیاه خانه زاد چه می دانید !؟ آیا به همان راحتی که ریواس را مورد استفاده قرار می دهید با خواص آن هم آشنایی دارید ؟ از اطلاعات عمومی مانند چند اسم بودن ریواس و گونه های طبی و عادی آن گذر کرده و مستقیما به سراغ کاربردهای طبی ریواس می رویم .

ریواس خوراکی ترش مزه ای است که علاوه بر ساقه ، برگ آن هم به مصرف و تهیه موادخوراکی می رسد ؛ علاوه بر طبع سرد ریواس ( اگر با کمی قند جوشانده شود و شربت آن استفاده گردد سردی آن کنترل می شود ) ویتامین های عمده ی یافت شونده در آن عبارتند از A ، B و C که هر کدام طبیعتا تاثیرات مثبت و منفی ( در صورت مصرف بیش از حد ) در بدن خواهند داشت ؛ به عنوان مثال یکی از خاصیت های ریواس روان کردن شکم است و در کودکان برای درمان یبوست استفاده می شود اما همین گیاه در مادران شیرده منع مصرف دارد و موجب اسهال شدن کودکان خواهد شد ، همچنین در نوعی از بیماران کلیوی که سابقه ی سنگ سازی در نوع خاصی را دارند ریواس ممنوعیت مصرف دارد .

با توجه به اینکه شما از ریشه ، ساقه و یا برگ ریواس استفاده می کنید ؛ تاثیرات متفاوتی را در بدن خود مشاهده خواهید کرد ، نمونه ای بارز از آن خاصیت مسهل ( در صورت مصرف برگ های پنجه آور ) و قابض بودن است که ریواس هر دو را دارا می باشد .

با توجه به کلسیم و پتاسیم موجود در ریواس ، می توان آن را تنظیم کننده فشارخون دانست ، دیگر خواص ریواس عبارتند از ایجاد نشاط و شادی ، اشتهاآور ( مخصوصا در بیماران ) ، تنظیم کننده قند خون ( ساقه ها قند خون را کم کرده و البته ایجاد ضعف نیز خواهند کرد ) و موثر در تقویت معده و روده . اگر ریواس را به طور منظم و حساب شده مصرف کنید می توان به درمانگری آن پیرامون دمل ، بواسیر و تصفیه خون امیدوار بود .

اگر از برگ ریواس استفاده می کنید بیش از 100 گرم را مورد مصرف قرار ندهید در خصوص آب آن نیز که بیشتر توصیه می شود هم نسبت 1 به دو را رعایت کنید ، به این شکل که اگر 1 قسمت ریواس مورد استفاده قرار می گیرد دو قسمت از میوه ای دیگر ( ترجیحا سیب ، هویج یا کرفس ) در تهیه آب میوه نقش داشته باشد ؛ کوبیده شده ی ریشه ی این گیاه موجب باز شدن عادت ماهانه در خانم ها می گردد .

ریواس علاوه بر خون ، جگر را هم پاک می کند و می تواند علائم سرماخوردگی ( سستی و کم اشتهایی ) را تخفیف ببخشد ، برای این منظور از 100 گرم آب ریواس استفاده کنید ؛ اما از طرفی برای افرادی که سرفه و درد سینه دارند تجویز نمی شود بعلاوه ی آنکه استفاده بیش از حد از ریواس می تواند موجب ضعف اعصاب شده و تولید سنگ کلیه و مثانه کند .

بنابراین در صورت نیاز می توان از پماد ، عصاره ، گرد و یا تازه ی ریواس بهره برد و دردها و امراض گوناگون را به خوبی درمان کرد .

مرتبط ها

قالب خبری