خواص رازیانه از سر تا نوک انگشتان پا

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 24, 2014
خواص رازیانه از سر تا نوک انگشتان پا

رازیانه خواص بی شماری دارد و از بذر آن گرفته تا ریشه و گیاه آن شامل ویژگی های درمانی است ، به عبارتی از سر تا نوک انگشتانش مملوء از فواید تاثیرگذار است .

رازیانه از دسته گیاهان دارویی و پر خاصیتی به شمار می رود که از نظر شکل ، بی شباهت به پیازچه نمی باشد ، این تشابه از جهت شکل ریشه ی رازیانه می باشد و شامل خود گیاه که گلدار و شاخه ای می باشد نمی شود . رازیانه معمولا در مناطقی با آب و هوای مرطوب قابل کشت و پرورش می باشد ، از این جهت میتوان این گیاه را در شمال ( بر دامنه ی کوه ها ) به صورت خودرو یافت .

با توجه به این نکته که طب سنتی ( ایرانی ) ، طبع رازیانه را گرم و خشک معرفی کرده است به استقبال خواص این گیاه می رویم :

رازیانه از بذر تا برگ های آن ، در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . از جمله مواردی که می توان نوعی تشویق در مصرف بذر رازیانه باشد می توان به کاهش ورم بدن ( به دلیل افزایش ادرار ) اشاره کرد ، برای این منظور بذر رازیانه را به صورت دم کرده مورد استفاده قرار دهید . برای سهولت کار ، بذر رازیانه را به عنوان یکی از ادویه جات مصرفی خود در آشپزخانه قرار دهید و بدین ترتیب علاوه بر معطر کردن غذا از ابتلای خانواده به سرطان جلوگیری می کند ، یکی از علل ایجاد سرطان در بدن وجود رادیکال های آزاد می باشد که رازیانه با کمک گرفتن از آنتی اکسیدان های موجود در خود آن ها را مهار می کند .

بذر رازیانه با تامین بخش عمده ی نیاز بدن به فیبر روزانه ، هضم غذا را راحت کرده و نقش مسهل بودن را بخوبی ایفا می کند ، همچنین ایمنی بدن را به طور کلی افزایش می دهد . با آگاهی از خواص بذر رازیانه و افزودن این نکات که بذر رازیانه کنترل کننده ی کلسترول و بازدارنده ی بیماری های قلبی و عروقی است به سراغ خواص نهفته در خود گیاه می رویم :

از شهره ترین خواص رازیانه می توان به افزایش شیردهی مادران اشاره کرد ، رازیانه باعث افزایش شیر مادر شده و علاوه بر این دوران قاعدگی را نظم می بخشد ، همچنین با خاصیت ضد باکتری خود می توان عفونت های احتمالی موجود در مجاری ادراری را برطرف کند .

گیاه رازیانه به عنوان مبارز در برابر ناراحتی های گلو نیز شناخته شده است ، کاهش درد و التهاب گلو ، درمان سیاه سرفه نیز در رده خواص گیاه رازیانه قرار دارد .

تقویت کلیه ، محافظت از قدرت دید چشم و جلوگیری از پیری چشم ، درمان سردرد های میگرنی باز هم از خواص رازیانه می باشد .

هر چند مصرف رازیانه در دوران بارداری منع نشده است اما باید توجه داشته باشید در یک 24 ساعت بیشتر از 5 گرم از رازیانه استفاده نکنید و در حد امکان به دلیل طبع گرمش آن را به صورت ترکیبی به کار ببرید ( مثلا با عسل ، انجیر و یا برخی عرقیجات خاص ) .

از خواص و تاثیرات رازیانه در سلامت پوست نیز مفصلا به گفتگو خواهیم پرداخت .

اشتراک گذاری این مطلب در :