جدیدترین مطالب امروز

خواص درمانی زیتون و روغن زیتون از نگاه طب ایرانی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

خواص درمانی زیتون و روغن زیتون از نگاه طب ایرانی

در طب سنتی دانه ی زیتون دارای طبع سرد و روغن این دانه دارای طبع گرم است که هر کدام دارای خواص متفاوتی هستند علاوه بر این جوشانده برگ آن نیز مفید می باشد .

روغن زیتون از بهترین روغن های به دست آمده از طبیعت است ، روغن زیتون که از میوه ی درخت زیتون به دست می آید علاوه بر مصرف خوراکی برای استعمال خارجی نیز مورد استفاده قرار می گیرد . نه تنها میوه ی درخت زیتون بلکه از برگ و پوست درخت زیتون نیز استفاده می شود ؛ می وه ی درخت زیتون اگر به صورت خام مورد استفاده قرار بگیرد از نظر طب سنتی دارای طبع سرد و خشک می باشد ، روغن زیتون نیز دارای طبع گرم می باشد .

زیتون انواع گوناگونی دارد که اگر بخواهیم گونه ای را برگزینیم باید گفت زیتون سبز بهترین نوع زیتون است ، از میوه زیتون و برگ زیتون ( به صورت جوشانده ) برای پایین آوردن فشار خون می توان استفاده کرد ؛ همچنین مصرف زیتون همراه غذا اشتها آور است و باعث تقویت معده هم می شود ( مخصوصا زیتون پرورده ) اما اگر در مصرف آن زیاده روی شود باعث کم خونی و لاغری می شود . برگ و میوه ی زیتون برای افراد دیابتی نیز مفید می باشد ، از دیگر خواص آن ها ( زیتون و برگ زیتون ) می توان به ادرارآور بودن ، ضد درد مفاصل و درد های روماتیسمی همچنین تب بر بودن اشاره کرد . برای استفاده از جوشانده ی برگ درخت زیتون ابتدا باید برگ ها را نصف کنید و در مقدار مشخصی آب بجوشانید تا به این ترتیب عصاره ی مورد نظر از برگ خارج شود ، سپس جوشانده را صاف کرده و مورد استفاده قرار دهید .

و اما در مورد روغن زیتون ، حتما اگر یکبار دچار یبوست شده باشید حداقل یکبار روغن زیتون به عنوان راه چاره به شما پیشنهاد شده است ؛ از مشخص ترین ویژگی های روغن زیتون خاصیت ملین بودن آن است ؛ علاوه بر مورد یاد شده ، روغن زیتون برای قلب و عروق بسیار مفید است و باعث جلوگیری از بروز برخی بیماری های قلبی می شود و مشکلاتی نظیر انعقاد خون و انسداد شراین را برطرف می کند .

استفاده از روغن زیتون به صورت منظم باعث دفع کرم معده ، درمان دلپیچه ( که چه بسا به دلیل یبوست نباشد ) و سنگ کلیه می شود .  در روغن زیتون ترکیبات شیمیایی وجود دارد که باعث خواص نامبرده و طعم بخصوص آن می شود .

روغن زیتون را می توانید به پوست خود زده و ماساژ دهید ، این کار نه تنها باعث تقویت ابرو و مژه ها می شود بلکه از پوست نیز محافظت کرده و مانع از ترک خوردگی پوست و یا آفتاب سوختگی و … می شود .

 بر خلاف انواع روغن ها که برای افرادی خاص ( مانند افراد با چربی خون بالا ) ممنوعیت دارند ، روغن زیتون برای همه ی افراد مفید است و اصلا باعث دردسر نمی شود ، تنها نکته در استفاده ی زیتون است که گاهی زیاده روی در مصرف آن موجب تغییر حالت فرد و استفراغ می شود .

تمام این خواص متعلق به درختی است که در تمام فصول سبز بوده و در قرآن مبارک به مراتب به نکویی از آن یاد شده است .

مرتبط ها

قالب خبری