خواب های آشفته و دانستنی هایی در این رابطه

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 24, 2015
:: موضوع : گوناگون » دانستنیها
خواب های آشفته و دانستنی هایی در این رابطه

خواب های آشفته ، تقریبا معضل بسیاری از افراد مبتلا به آن است که در اکثر موارد ، موجب نارضایتی آنها می شود ، زیرا تجربه ی یک خواب لذت بخش را از دست می دهند .

در همین ابتدا به این نکته اشاره کنیم که شاید عده ای هستند که به طور کلی از خواب دیدن متنفر باشند ( حال چه آن خواب ، خوب باشد و چه بد ! ) ، به این گروه از افراد بایستی گفت که خواب دیدن را نمی توان به طور کلی از زندگی حذف کرد و به عبارت دیگر ، خواب یکی از نیازهای انکارناپذیر زندگی به حساب می آید ، پس بهتر است با آن کنار آمد تا اینکه بخواهیم به جنگ آن برویم !

بیایید کمی از خواب های آشفته بیشتر بدانیم و اصلا با روش های مقابله با اینگونه خواب ها بیشتر آشنا شویم .

خواب های آشفته ، خواب هایی هستند که فرد را از نظر روحی و روانی تحت تأثیر قرار می دهند و یک حس نامطبوع به فرد القاء می کنند ، حسی که اگر کنترل نشود ، به افسردگی ، اضطراب و استرس دائم و معضلات روحی و روانی دیگر ختم خواهد شد .

اینگونه خواب ها ، از دو حالت کلی نشأت می گیرد :

1- خواب هایی که مختص شیطان است و هیچگونه عامل خارجی قابل ملاحظه ای در آن به چشم نمی خورد و تنها به دلیل حضور مستقیم شیطان ایجاد خواهد شد .
2- خواب هایی که علاوه بر حضور شیطان ، دارای عوامل خارجی هستند و اغلب به افکار و مشکلات روحی متعدد در افراد ارتباط پیدا می کنند که در اینصورت ، نیاز به متخصص های روانشناسی در این زمینه به خوبی حس می شود .

حال به صورت تیتروار ، برخی از اعمال و روشها ، به جهت جلوگیری از دیدن خواب های بد و آشفته را با هم مرور می کنیم :

توصیه هایی که در ادامه می خوانید ، بیشتر برای افرادی که جزء گروه اول هستند و بدون هیچگونه علل خارجی ، خواب های آشفته می بینند و خواب های آنان ریشه در افکار شیطانی دارد ، کارساز است ( البته روشهای زیر ، بدون شک برای گروه دوم هم تأثیر گذار است و می تواند در برخی موارد تا حد قابل ملاحظه ای از شدت آن کم کند. )

( تمامی موارد ذکر شده در منابع دینی و روایات معصومین می باشد که برخی از آداب خوابیدن را برای ما بازگو می کند . )

1- با وضو خوابیدن ( وضو گرفتن قبل از خواب یکی از مهمترین آداب خوابیدن است )
2- تخلیه مثانه قبل از خواب
3- مسواک زدن قبل از خواب
4- پرخوری نکردن
5- در حال جنابت نخوابیدن
6- بر دست راست و رو به قبله خوابیدن و دست راست را زير صورت گذاشتن
7- نخوابیدن با دست چرب و آلوده به خوردنى
8- خواندن سوره های : تكاثر ، يس ، كافرون ، آية الكرسى و همچنین گفتن تسبيح حضرت فاطمه ( س ) پيش از خواب

ضمنا سعی کنید در صورت امکان ، تنها نخوابید و همچنین از خوابیدن در مسجد ، خوابیدن روی دست چپ و روی شکم ، خوابیدن مابین نماز صبح و طلوع آفتاب و نیز بین نماز مغرب و عشاء و بعد از عصر نیز خودداری کنید .

اینک به برخی از راهکارهای دیگر برای جلوگیری از دیدن خواب پریشان خواهیم پرداخت . این راهکارها بیشتر به درد افرادی می خورد که راهکارهای فوق ، هیچگونه تأثیری در نحوه ی خواب دیدن آنها نداشته است و به نوعی جزء گروه دوم محسوب می شوند .

اول از همه این نکته را در نظر داشته باشید : مسائلی که فکر انسان را در طی روز به خودش مشغول کرده است ، در روح انسان تأثیر می گذارد و به تبع آن در خواب انسان نیز تأثیرگذار است . استرس ، افسردگی و ضربه های روحی ، بطور مستقیم خواب را مورد تاثیر قرار میدهند.

توصیه هایی که به این گروه از افراد می توان کرد این است که :

1- آداب خوابیدن را رعایت کنند .
2- عوامل به وجود آمدن استرس و اضطراب را برطرف سازند .
3- افکار مزاحم و مشوش کننده را کنار بگذارند .
4- رابطه با خدا و معصومین را بیشتر کنند .
5- در طول روز کمتر بخوابند و به کار و فعالیت مشغول شوند و شب هنگام با احساس خواب آلودگی بیشتر به رختخواب بروند .

چنانچه با رعایت تمامی موارد فوق ، هنوز هم دچار اینگونه خواب ها هستید ، بهتر است با یک پزشک یا مشاور در اینباره مشورت کنید .

در پایان این نکته را هم اضافه کنیم که : یکی از مهمترین دلایلی که انسان نسبت به خواب آشفته واکنش بدی نشان می دهد و به عبارت بهتر از خواب آشفته بدش می آید ، این است که فکر می کند این خوابها ( خواب های آشفته ) بر زندگی او تأثیر دارد و این در حالیست که اصلا چنین چیزی صحت ندارد و خوب و بد بودن خواب ها هیچ ربطی به سعادت و شقاوت افراد ندارد . ( بهتر است که این مسئله را در ذهن خود جا بیاندازیم تا بتوانیم بهتر با خواب هایمان برخورد کنیم و آن را جزئی از زندگی خود بدانیم . )

اشتراک گذاری این مطلب در :