خواب زمستانی خوابی اجباری برای زنده ماندن

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : آوریل 18, 2014
:: موضوع : گوناگون » دانستنیها
خواب زمستانی خوابی اجباری برای زنده ماندن

خواب زمستانی یک خواب اجباری برای جانوران است تا بتوانند دورانی را که دسترسی به مواد غذایی سخت است سپری کرده و احتمال تلف شدنشان کم شود .

می دانستید جانوران وقتی به خواب زمستانی فرو می روند تنفسشان کند شده ، حرارت بدن آن ها پایین می آید و ضربان قلب آن ها نیز به چند ضربه در دقیقه محدود می شود ؟ حالت هایی که بی شباهت به مرگ نیست و همان چند تپش قلب هم ، برای قائل شدن مرزی بین زندگی و مرگ آنهاست.

این خواب اجباری که به دلیل کمبود غذای مصرفی جانور و جلوگیری از تلف شدن آن در دوره ی سرما است، سوخت و ساز بدن را به شدت پایین می آورد . در این مدت بدن جانور از بافت های چربی ذخیره شده برای تامین انرژی مورد نیاز ( البته این نیاز بسیار اندک است ) استفاده می کند .

همان طور که می دانید خواب زمستانی برای گروهی از جانوران است که در همان گروه هم ، بازه ی زمانی آن ( بسته به گونه ای که جانور در آن قرار دارد ، درجه حرارت محیط و … ) متفاوت است مثلا مشخص ترین حیوانی که همگی آن را سمبلی در میان حیواناتی که به خواب زمستانی فرو می روند می شناسیم ، خرس است ! علاوه بر خرس موجودات بسیار دیگری نیز این دوره از زندگی را تجربه می کنند ، نظیر موش ها ، خفاش ها و … .

البته این خواب به صورت پیوسته نبوده و جانوران در طول این مدتی که در خواب به سر میبرند ، چندین بار بیدار می شوند ! طی تحقیقاتی که انجام شده دلیل این بیداری ها را جلوگیری از قطع فعالیت مغزی دانسته اند .

در آزمایشی دو دسته موش را در محیط های متفاوت قرار دادند ( گروهی را در مکانی گرم که به خواب زمستانی فرو نروند و گروهی را در محیطی سرد ) بعد از اینکه موش هایی که در محیط سرد بودند از خواب زمستانی بیدار شدند ، با آزمایش هایی دو گروه را با هم مقایسه کردند و به این مشاهدات رسیدند که موش هایی که در محیط گرم بیدار بودند چیزهایی که به آن ها آموزش داده شده بود را دقیق تر به یاد داشتند نسبت به گروهی که به خواب زمستانی رفته بودند !

این نظم خالق در آفرینش موجودات و هدایت گردش جهان است .

اشتراک گذاری این مطلب در :