جدیدترین مطالب امروز

خلق آثار هنری درون مایه ای ذاتی دارد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

خلق آثار هنری درون مایه ای ذاتی دارد ؟

آثار هنری و خلق این آثار از گذشته های بسیار دور مورد توجه بشر بوده است ، طوریکه نام خالقان مشهور آن اثرها هنوز که هنوز است بر سر زبان هاست .

هنر ، بعدی از وجود آدمی است که سرچشمه در ذات او دارد ، هنرمندان بسیاری در سراسر جهان وجود داشته اند که آثار هنری خارق العاده ای را می آفریدند . نام آنها جزئی از تاریخ است و به قدمت همین تاریخ ماندگار شده است .

ایران هم از این امر مستثنی نیست و چه در ایران باستان و چه ایران امروزی ، هنرمندانی بوده و هست که افتخار و سرمایه های این سرزمینند . از نمونه های بارز آن می توان به شاعران بزرگ و نام آشنای ایرانی از جمله : فردوسی ، حافظ ، سعدی ، مولوی و یا خیام ( که علاوه بر شاعر بودن ، ریاضی دان و منجم مطرح جهانی هم محسوب می شود ) و یا نام های آشنای دیگری چون : محمد غفاری ( یا همان کمال‌الملک معروف ) که حتما اثر ” تالار آیینه ” از حیرت انگیزترین آثار او را به خاطر دارید و یا استاد محمود فرشچیان ( به عنوان نقاش و نگارگر مطرح ایرانی در عصر حاضر ) و ابوالحسن صدیقی ( شاگرد کمال الملک ، که استاد هنر مجسمه ‌سازی در ایران است و مجسمه ها و تندیس های منحصر به فردی از شخصیت ها و مشاهیر ایرانی مانند فردوسی را خلق کرده است ) ، از دیگر نامداران خلق آثار هنری می توان به عباس كاتوزیان ( نقاش ایرانی ) یا پرویز تناولی ( مجسمه‌ ساز، نقاش ، پژوهش ‌گر و مجموعه ‌دار ایرانی که به عنوان یکی از پیش‌ گامان مکتب سقاخانه هم می باشد ) و یا میرعماد حسنی ( معروف به عمادالملک ، از خوشنویسان مطرح ایرانی ) و همچنین در سطح جهانی نیز به لئوناردو داوینچی با اثر معروف ” مونالیزا و شام آخر ” و یا وینسنت ون گوك و … اشاره داشت که همگی نمونه های بارز برترین های خلق آثار هنری در نوع خود هستند .

سئوالی که شاید برای برخی مطرح باشد این است که آیا هنر ، یک مقوله ی اکتسابی است و یا ذاتی ؟

شاید بهتر باشد در جواب به این سئوال عجله نکنیم . زیرا هنر، هم می تواند ذاتی باشد و هم اکتسابی !

به طور کلی هنر و خلق آثار هنری ، نیاز به دو چیز اصلی دارد که یکی از آنها وجود جوهره ی هنر در هر انسان مشتاق به علوم هنر است و دیگری تمرین و یادگیری بیشتر و بیشتر .

اولین چیزی که در بحث هنر مطرح است که یکی از تفاوت هایش با حرفه و فن هم محسوب می شود ، این است که هر کسی که می خواهد به دنبال هنر برود ، بایستی یک درون مایه ی وجودی داشته باشد ، البته ناگفته نماند که همه ی انسانها در ذات خود هنرهای نهفته ای دارند و هنر را دوست دارند چون فطرت آدمی با هنر سرشته شده و به زیبایی گرایش دارد ، ولی همه ی انسان ها قطعا هنرمندان بزرگی نیستند و به همین دلیل بود که گفتیم بایستی یک درون مایه ی ذاتی ، درون افراد باشد تا شبیه خالقان معروف آثار هنری شویم .

دومین چیزی که باید برای به وجود آوردن آثار هنری در انسان باشد و به آن اهمیت داده شود ، تلاش و پشتکار فراوان است . باید همیشه در حال یادگرفتن بود تا بشود هنری ماندگار را به مردم ارائه داد . تمامی هنرمندان بزرگ ایران و جهان ، مطمئنا تلاش بسیار زیادی برای هنر خود کرده اند تا توانسته اند هنری ماندگار را به جا بگذارند تا بعد از خودشان هم ، هنرشان پابرجا باشد .

پس دیدیم که آثار هنری مطرح در دنیا به همین راحتی ها هم خلق نشده است و هم درون مایه ی ذاتی آن مهم است و هم تلاش و پشتکار بعد از آن ، از اهمیت بالایی برخوردار است .

مرتبط ها

قالب خبری