جدیدترین مطالب امروز

خلاقیت و پرورش ذهن خلاق به کمک تکنیک بارش فکری

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

خلاقیت و پرورش ذهن خلاق به کمک تکنیک بارش فکری

شخص خلاق به راحتی از سایر افراد قابل شناسایی است ، او شخصی انعطاف پذیر ، مستقل و سرزنده می باشد که معتقد است با استفاده از خلاقیت همیشه راهی برای حل مسئله وجود دارد .

ابتدا مقایسه ای میان فرد دارای خلاقیت و شخص منطقی انجام می دهیم ؛ فرد منطقی برای بیان راه حل همیشه از اصول پیروی کرده و ایده های محدودتری را ارائه می کند ، چون بسیاری از امور به نظر او غیرمنطقی بوده و قابلیت اجرایی شدن ندارند ؛ اما فرد خلاق از عجیب ترین ایده ها و حتی ساده ترین راه ها برای حل مسئله کمک میگیرد . به عنوان مثال در سفرهای اولیه بشر به فضا ، فضانوردان برای ثبت وقایع با مشکل روبرو شدند چرا که جوهر خودکار به بالای لوله حرکت می کرد و اجازه ی نوشتن را به شخص نمی داد ، در دو مرکز متفاوت راه حل های گوناگونی ارائه شد ، در یک مرکز افراد منطقی خودکاری را طراحی کردند که در هر شرایطی کارآیی داشت و در مرکز دیگر افراد استفاده از مداد را پیشنهاد دادند … این یعنی خلاقیت ، به همین سادگی !

شما برای تبدیل شدن به یک فرد خلاق ، نیازی به هوش سرشار ندارید ، حتی از تحصیلات یا جوانی نیز بی نیاز هستید ؛ چه بسیار افراد باهوشی که همان هوش مانع خلاق بودن آن ها شده است و باز هم چه بسیارند افراد تحصیل کرده ای که خود را در حصار روزمرگی گرفتار کرده اند ! خلاقیت محدود به جنسیت و سن نیست ، یک فرد 80 ساله همانقدر می تواند خلاق باشد که فرد 20 ساله ، و جالب تر آنکه افراد مسن به علت تجربه بالا ، اکثر اوقات موفقیت بیشتری را در این راه کسب می کنند .

به طور کلی همه ی افراد ، خلاق به دنیا می آیند ولی این فعالیت های تکراری روزمره هستند که باعث می شود خلاقیت در اشخاص کمرنگ شود . بنابراین کودکان از خلاق ترین افراد جامعه بشمار می روند ، ولی چرا !؟

متخصصین معتقدند کودکان سوال های خوب را به بهترین شکل بیان می کنند ، سوال هایی که شاید از نظر ما نیازی به پرسیدن نداشته باشند اما در علم فلسفه چنین نیست و تمام آن ها دارای ارزش خاصی هستند ؛ این سوال ها می توانند شامل : چرا شب تاریک است ؟ چرا خورشید غروب می کند ؟ چرا باد می وزد ؟ و… باشند . دید فرزند شما با شما متفاوت است ؛ زمانی که شما موضوع یک سریال یا فیلم را دنبال می کنید ، کودک خلاق شما رابطه های صحنه را پیگیری می کند ، برای او مهم است بداند چرا دوربین در آن زاویه قرار گرفته است ، چرا بازیگری مشخص برای آن صحنه برگزیده شده و یا حتی چرا از یک محیط بیشتر از محیطی دیگر فیلم برداری شده است !

کودکان در لابلای این سوال ها گاه دقیقا مقصد خود را می دانند و بین پرسش و پاسخ راه هایی مرتبط برای رسیدن به ایده ی خود ترسیم می کنند و گاه نمی دانند از این پرسش ها چه می خواهند ، در این حالت نیز به جستجو پرداخته تا آن را پیدا کنند .

در حالت کلی ، کودکان از روزمرگی دوری می کنند و همین بیزاری باعث می شود هر روز دنبال فعالیت و کاری جدید برای هیجان بخشیدن به اوقات خود باشند ، و این یعنی تمرین برای خلاقیت . شما نیز به عنوان کمک به کودکان می توانید بازی های جالبی را برای آن ها تدارک ببینید ، مثلا یک شب در هفته دستپخت فرزندتان را میل کنید ! ولو آنکه بدمزه باشد .

اگر میخواهید خلاقیت را در وجود خود پرورش دهید ، مغز خود را به سوال سازی عادت دهید ، اجازه دهید یک جریان فکری شما را با خود ببرد ، آنقدر ببرد و آنقدر سوال بسازید تا جوابی مقابل پرسش های خود قرار دهید . خوب ببینید ، خوب بشنوید ، خوب لمس کنید و حتی خوب بچشید ! شاید تجسم این موضوع برایتان دشوار باشد ، اما بازی هایی که حس لامسه و چشایی را درگیر می کنند زمینه های پرورش فردی خلاق را در اختیار ما خواهند گذاشت ؛ مانند لمس و مزه کردن خوراکی ها با چشم بسته و یا لمس اشیاء و نهایتا حدس زدن جسم مورد نظر !

تمرین هایی را که رابطه ی مستقیم با رشد خلاقیت دارند برای خود در نظر بگیرید و روزانه آن ها را انجام دهید ؛ مطمئن باشید اگر در نگاه اول این فعالیت ها از نظر شما بی ربط باشند ، اما در بلند مدت ویژگی های یک فرد خلاق را در شما نشان خواهند داد . برای شروع سعی کنید از مسیرهای تکراری به محل کار خود یا … نروید ، اگر هنگام وارد شدن به یک محیط و یا قدم گذاشتن بر روی یک پله از پای راست استفاده می کنید ، اکنون تمرکز کرده و این کار را با پای مخالف انجام دهید ؛ و کارهایی از این دست که روزمرگی را از شما دور می کند و تمرکز شما را به فعالیت در حال اجرا افزایش می دهد . با این کار اولین گام را به سمت خلاقیت ، یعنی ترک عادت برداشته اید .

خلاق منعطف ! از همین الان رویاپردازی را شروع کن ! خودت را باور داشته باش ؛ مهارت ها و اهدافت را بر روی کاغذ بیاور ؛ موارد قابل اجرا را انتخاب کن و گزینه هایی که وقت و زمانی را در آینده می طلبند در اولویت های بعدی قرار بده . نهایتا با شناسایی مشکلات و موانع موجود می توان راه حلی مناسب برای آن ها ابداع کرد .

بارش فکری چیست :

به تمرین پرسش و پاسخ ، اصطلاحا بارش فکری می گویند ؛ در یک جمع گروهی ، یک سوال مطرح شده و دغدغه ی افراد حاضر در جلسه می شود . حاضرین ایده و افکار خود را بیان می کنند ؛ سرگروه موظف است تفکر افراد را به گونه ای هدایت کند که از نقد همدیگر پرهیز کرده و تنها به بیان ایده بپردازند ( بدون در نظر گرفتن درست یا غلط بودن پاسخ ها ) .

اگر شما در مقابل یک سوال ، پاسخ های زیادی را ارائه دهید ، یعنی فردی به مراتب خلاق تر از گذشته هستید .

نتیجه ی چنین گردهمایی انتخاب بهترین ایده از بین ایده های ارائه شده و یا ترکیب چند ایده با یکدیگر و بدست آوردن بهترین راهکار است .

بله ، افراد خلاق اینگونه مشکلات خود را حل می کنند و به راه های از پیش اثبات شده اکتفا نخواهند کرد . با چنین ویژگی ای شما خواهید توانست راه های شکست خورده را با فکری نو آغاز کرده و آن ها را به سرمنزل موفقیت برسانید .

مرتبط ها

قالب خبری