خطر ابتلا به چربی خون در کمین تمام اقشار جامعه !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژانویه 25, 2016
خطر ابتلا به چربی خون در کمین تمام اقشار جامعه !

چربی خون مشکلی است که می تواند گریبان هر فردی را بگیرد ، از کوچک و بزرگ گرفته تا زن و مرد . در ادامه با واکنش انواع چربی ها ( HDL ، LDL و VLDL ) بیشتر آشنا خواهیم شد .

حتما با افرادی بدون اضافه وزن روبرو شده اید که از مشکل چربی خون رنج می برند ، مثال این اشخاص مانند افراد چاقی است که از نخوردن و چاق شدن گله دارند ، اگر در برنامه غذایی این افراد دقیق شوید خواهید دید که احتمالا صبحانه ، ناهار ، شام و حتی میان وعده هایشان مملوء از مواد پرکالری و کم حجم است ، مانند یک بستنی شکلاتی ، کاپوچینو و دیگر نوشیدنی های چرب دیگر ، مقدار زیاد روغن و…

طبیعتا این افراد با حجم کم ، کالری زیادی وارد بدن خود کرده و درنتیجه چاق خواهند شد . اما مقصود از کالری چیست ؟

انرژی بدن از طریق ترکیب پروتئین و چربی ها تامین می شود ، چربی ها یا همان کالری دریافتی از مهم ترین منابع تامین انرژی هستند که نادیده گرفتن برخی نکات در استفاده از آن ها می تواند موجب بروز چربی خون شود . از مهم ترین نکاتی که رعایت نکردن آن ها موجب بالارفتن چربی خون و درنهایت سکته های قلبی و مغزی می شود استفاده بیش از حد از LDL ها ( چربی های بد ) در رژیم غذایی است .

بالارفتن چربی خون چگونه باعث سکته های قلبی و مغزی خواهد شد ؟

با بالا رفتن سطح LDL در خون ( بالاتر از 130 میلی گرم در هر دسی لیتر ) ، مقدار اضافی در رگ ها رسوب کرده و علاوه بر ایجاد مشکلات کلیوی مانع جریان مناسب خون در رگ ها می شود ، زمانی که گردش خون ، به میزان مناسب خون را به مغز و قلب نرساند ، شخص دچار سکته های قلبی و مغزی خواهد شد .

افرادی که دارای چربی خون هستند گاهی ممکن است علائمی نظیر زردی پوست و یا برآمدگی های چربی را در اندام خود احساس کنند اما اغلب چربی خون بدون علامت است تا زمانی که حادثه ای ناگوار را رقم می زند ، بنابراین اگر سن شما بیش از 20 سال است ، واجب است که در برنامه ی خود آزمایش خون را هر 6 ماه یکبار بگنجانید و از سطح LDL و دیگر چربی های موجود در خون خود آگاه شوید ؛ چراکه بالا رفتن چربی خون علاوه بر تغذیه تحت تاثیر عوامل دیگری اعم از مشکلات ژنتیکی ، چربی خون تاثیر گرفته از عوارض داروهای احتمالی دیگر ، براثر کم کاری تیروئید ( بعلاوه ی بروز چاقی ) حتی استرس و… می تواند قرار بگیرد .

سعی کنید چربی خون خود را با رعایت رژیم غذایی صحیح ( به حداقل رساندن مصرف موادخوراکی با LDL بالا ) ، ورزش ( هوازی مانند دویدن ) و ترک دخانیات و مواد حاوی الکل به حداقل برسانید ، برای افراد لاغر نیز که دارای چربی خون هستند ، باتوجه به شرایط داروهایی تجویز خواهد شد .

اشتراک گذاری این مطلب در :

..:: کلید واژه ها ::.. , ,