جدیدترین مطالب امروز

خشم یکی از محرکهای ایجاد ضعف در دستگاه عصبی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

خشم یکی از محرکهای ایجاد ضعف در دستگاه عصبی

از آنجاییکه دستگاه عصبی هر فرد از حساسیت و تحریک پذیری بالایی برخوردار است ، بایستی تا جای ممکن مانع از ایجاد چنین محرک هایی شویم . خشم یکی از این محرک هاست .

همیشه افرادی که می توانند به خشم خود غلبه کنند و این ابزار منفی را به مدیریت و دست خود داشته باشند ، معمولا در انجام کارها ، رفتارهای اجتماعی و زندگی شخصی خود موفق ترند ، زیرا با غلبه به خشم خود می توانند از بروز بسیاری از اتفاق های بعضا ناهنجار فردی و اجتماعی نیز جلوگیری کنند .

چنانچه فردی در تعامل خود با دیگران و یا در رفتارهای شخصی خود با اطرافیانش دچار خشم های پی در پی و کنترل نشده ای شود ، تنها چیزی که به دست خواهد آورد دوری تدریجی افراد از وی می باشد . اینگونه افراد اگر در پی درمان جدی و کامل مشکل خود نباشند دیر یا زود دچار تنهایی شخصیتی و بحران روحی شدیدی خواهند شد .

خشم هم مانند خیلی از رفتارها قابل کنترل و درمان شدن است ، فقط نیازمند یک اراده ی جدی و تمرین مداوم می باشد .

اگر بخواهیم از پیامدهای ناشی از عدم کنترل خشم صحبت کنیم می توان به هنجار شکنی های اجتماعی ، ایجاد فضای متشنج در خانواده و برای اطرافیان ، ایجاد ضعف در دستگاه عصبی یا به عبارت بهتر زود عصبی شدن و … اشاره کرد .

در اکثر مواقع ، افراد خشمگین و مدام عصبانی ، خودشان بیش از سایرین از رفتار و وضعیت دچار شده به آن در عذاب اند و ناراضی از احوالات خویش هستند ، ولی خیلی وقتها مقصر ایجاد و ماندگاری چنین شرایطی ، خود آنها هستند که در پی تلاشی برای رفع کامل مشکلشان نبوده و فکر می کنند چون مشکل و بیماری که دارند شبیه به انواع بیماری های جسمی نیست ، خطر زیادی ندارد و نیاز چندانی به شتاب برای درمان و … نیست ، درحالیکه این تصور کاملا اشتباه می باشد . درست است که در ظاهر این بیماری ، مانند بیماریهای جسمی نیست و یک بیماری روحی تلقی می شود تا جسمی ، ولی اگر به دنبال راه درمانی برای این بیماری که شاید خطرناک هم به نظر نرسد ، نباشیم ، می تواند رفته رفته صدمات جبران ناپذیری به جسم فرد وارد کند ، علاوه بر اینکه پیش از اینها روح وی را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است .

البته در حال حاضر و با کمال تأسف ، عدم کنترل خشم ، با پیشرفت دنیا و پیشروی و گرایش انسان ها به سمت زندگی های صنعتی و ماشینی روز به روز در حال فراگیر شدن است و تک تک عواملی چون استرس ، تنش ، شرایط سخت تر زندگی ، مشکلات معیشتی و … با کاهش آستانه ی تحمل و صبر افراد ، باعث بروز و شدت بیش از پیش خشم و عدم کنترل خشم شده است تا این نوع از بیماری هر از چندگاهی افراد بیشتری را به دام خود بیاندازد . ولی این را هم باید در نظر داشته باشیم که هیچکدام از دلایل فوق ، دلیلی برای سهل انگاری در درمان انواع بیماری نیست ، حتی یک سرماخوردگی ساده !

سلامتی ، سرمایه است . اگر قدر آن را ندانیم مطمئنا از دستش خواهیم داد . این یک قانون در بقای دنیاست !

مرتبط ها

قالب خبری