جدیدترین مطالب امروز

خرگوش دریایی چگونه در آب زنده می ماند

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

خرگوش دریایی چگونه در آب زنده می ماند

خرگوش دریایی برخلاف تصوراتتان جانوری شبیه به حلزون است که صدف آن در زیر شکم و به منظور حفاظت از قلب و شش های او قرار دارد . این جانور دریایی گیاهخوار است .

شاید اگر به منظور دیدن یک خرگوش دریایی به اعماق آب ها سفر کنید انتظار داشته باشید با گونه ای از خرگوش ها مواجه شوید که می توانند مدتی را در آب بگذرانند و تصوراتتان چیزی مانند یک سمور یا… باشد ! اما بهتر است خرگوش دریایی را با یک حلزون اشتباه بگیرید ! خرگوش دریایی جزو گروه نرمتنان می باشد و ظاهر آن از جهاتی مانند یک حلزون است ، علت نام گذاری آن ها شاخک هایی است که بر روی سر آن ها قرار دارد و درست شبیه به یک خرگوش که گوش های بلند تر از حد جانوران را دارد شکلی متمایز در دریا به خود گرفته است ؛ همچنین تغذیه ی خرگوش دریایی از گیاهان است و در مقایسه با دیگر آبزیان هم شکل خود ، چالاک تر و سریع تر حرکت می کند .
تا کنون حداکثر طول این حلزون های بی صدف ( خرگوش دریایی ) در حدود 60 سانتیمتر تخمین زده شده است . قطعا موجب شگفتیست که صدف خرگوش دریایی در زیر شکم آن ها قرار دارد ! این تکه صدف بیشتر به منظور حفاظت از قلب و اندام های داخلی است که البته مانند یک تهویه نیز عمل می کند و آب را به داخل یا خارج عبور می دهد .
خرگوش دریایی از نوعی گیاه تغذیه می کند که به سبب رنگ دانه هایی که در بافت آن وجود دارد زمینه ای را فراهم می کند تا خرگوش دریایی رنگ مشخصی را از خود در هوا پراکنده کند . اگر به دوران جنینی خرگوش های دریایی بازگردیم و زمانی که سر از تخم بیرون می آورند ، خواهیم دید که از ابتدا گیاهخوار بوده و از نوعی جلبک تغذیه می کنند .
تحقیقات اخیر نشان می دهد که زندگی خرگوش دریایی در مرز خطر قرارگرفته است و شاید بتوان گفت این جانور دریایی رو به انقراض می باشد .
علت این امر ترافیک در سطح آب ها و آلودگی صوتی ناشی از کشتی های بار بری و… می باشد ، آلودگی صوتی ناشی از این فعالیت ها تا حدی است که نه تها مانع رشد جنین خرگوش دریایی در تخم خود می شود ، بلکه توانایی رسیدن به جلبک و تغذیه را از خرگوش های تازه متولد شده گرفته و موجب مرگ آن ها نیز می شوند .
انقراض خرگوش دریایی می تواند تاثیر مستقیمی بر روی روند زادوولد ماهی ها داشته باشد از آن جهت که جلبک های سمی موجود بر روی صخره ها در حیات ماهیان نقش به سزایی ایفا می کنند .

مرتبط ها

قالب خبری