جدیدترین مطالب امروز

خرمالو میوه ای گرد با رنگ های آتشین

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : گوناگون

خرمالو میوه ای گرد با رنگ های آتشین

جدا از فوایدی که میوه ی خرمالو دارد مغز چوب این درخت ( آبنوس ) سنگین و محکم بوده همچنین در گونه هایی به رنگ سیاه براق به مصرف می رسد .

خرمالو ! اولین چیزی که با شنیدن نام این میوه به ذهن می رسد شاید آبدار بودن آن است ، البته همین آب سرشار از بتاکاروتن است که کمبود آن در بدن تاثیراتی را بر قوه ی بینایی ، فعالیت مغز و … می گذارد ( گوشت میوه نیز حاوی مقدار قابل توجهی فیبر ، مواد آنتی اکسیدانی و… است ) ، شاید بپرسید چرا رنگ زیبای آن را نشانه بارز خرمالو معرفی نکردیم ؟ زیرا همانطور که اندازه ی این میوه بر اساس گونه ی آن از 2 تا 8 سانتیمتر متفاوت است ، رنگ آن نیز طیفی بین زرد روشن تا قرمز تیره را در بر می گیرد .

تا به حال اسم آن را زیر ذره بین قرار داده اید ؟ همانطور که پیدا است نام این میوه از ترکیب خرما و آلو به دست آمده است ، اگر چه خرمالو میوه ی درختی است که بیشتر در مناطق گرمسیر پرورش داده می شود اما تعداد محدودی از آن ها در مناطق معتدل نیز قابل رشد و گسترش می باشند .

گس بودن این میوه تنها هنگامی که کال است احساس می شود و با توجه به سرعت بالایی که این میوه در رسیده شدن دارد می توانید این حالت را با قرار دادن خرمالو در هوای معمولی اتاق یا نور ملایم خوشید از بین ببرید .

خرمالو که یک اشتها آور محسوب می شود منبع انرژی برای بزرگسالان و سرشار از کلسیم برای رشد کودکان است ( توجه داشته باشید که خرمالو رسیده را در اختیار کودکان قرار دهید ) .

ویژگی های مثبت خرمالو عبارتند از :

خونساز بودن ، به دلیل آهن موجود در آن ؛ همانطور که در چند خط پیشین اشاره کردیم اشتهاآور و البته تمیز کننده ی کبد و کلیه ( به دلیل دارا بودن پتاسیم ) ؛ هضم آسان و قدرت خرمالو در پایین آوردن چربی خون از جمله ویژگی های دیگر این میوه است .

حالا ممکن است این میوه با فواید بسیار که حتی از آب آن برای درمان زخم و … استفاده می شود مضر هم باشد ؟

در حالت کلی خیر ، اما مصرف زیاد آن گاهی ایجاد یبوست می کند و آن هم به علت مقدار اندک تانن موجود در آن است ؛ همچنین گر چه مواد قندی خرمالو ( گلوکز و لوولز ) تنها 20 در صد است و منعی برای بیماران دیابتی در خصوص آن دیده نشده اما رعایت جانب احتیاط پیشنهاد می شود .

مرتبط ها

قالب خبری