ختم نشدن مراسم خواستگاری به ازدواج شکست نیست !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : دسامبر 26, 2015
ختم نشدن مراسم خواستگاری به ازدواج شکست نیست !

برخی افراد گمان می کنند اگر خواستگاری صورت می گیرد باید دلیل محکمی باشد تا آشنایی به ازدواج ختم نشود ، با اینکه خواستگاری ابتدایی ترین و بی تعهدترین مرحله است .

ازدواج از مهم ترین تصمیم هایی است که هر فرد در زندگی خود خواهد گرفت ، زمانی که به این مرحله می رسید باید از تمام تجربیات خود به درستی استفاده کنید ، از افرادی که مورد اطمینان شما هستند و تا آن لحظه این امر را در موارد مختلف اثبات کرده اند ( مخصوصا خانواده که با روحیات شما آشنایی دارند و در خیرخواهی آن ها شکی نیست ) مشورت بگیرید و نهایتا بهترین تصمیم را گرفته و به راه زندگی ادامه دهید . اولین قدم در شکل گیری ازدواج ، خواستگاری است که عنوان کردن رسمی تصمیم مبنی بر انتخاب شریک زندگی می باشد ؛ راه صحیح در پیشروی تشریفات خواستگاری چیست و به سرانجام نرسیدن یک خواستگاری دلیل بر شکست فرد است ؟

از رسم و رسومات فاصله می گیریم و به اقدام خواستگاری از سوی مردها کاری نداریم ، مسئله ی مورد بحث این است که آیا تمام خواستگاری ها باید به نتیجه مثبت برسند ؟ آیا پاسخ منفی از سوی دخترخانم ها و یا پذیرفته نشدن از سمت مرد یک شکست در زندگی طرف مقابل تلقی می شود ؟

قطعا خیر اما برای برگزاری یک مراسم خواستگاری خوب و به حداقل رساندن سوء تفاهم ها رعایت یکسری آداب ضروری است .

دیدار خانواده ها و جوانان از مهمترین مسئله در امر ازدواج می باشد ، علت این امر سنجش برابری طرفین از نظر فکر ، باور ، عقیده و دیگر جنبه های حائزاهمیت برای یک ازدواج موفق می باشد .

چند نکته را به خاطر داشته باشید :

یک ازدواج موفق که کمی دیر اتفاق می افتد بهتر از یک ازدواج بد و زودهنگام است ، پس نگران بالارفتن سن و حرف اطرافیان نباشید .

شما یک فرد هستید با ارزش های مشخص و نباید سعی کنید جوری به نظر بیایید که به آن معتقد نیستید ، بنابراین از تغییر پوشش در مراسم خواستگاری ، تن دادن به خواسته های نامعقول و خلاف ارزش هایتان و پیشنهاداتی از این دست خودداری کنید .

اگر تجربه ی آشنایی شکست خورده داشته اید به هیچ عنوان با همان دید به مراسم خواستگاری فعلی نگاه نکنید ، شخصی که با خانواده برای تشکیل یک زندگی قدم پیش می گذارد با افرادی که به قصد سوء استفاده وارد زندگی شخص شده اند اندیشه ای بسیار متفاوت دارد .

بنابراین یک خواستگاری به معنای یک ازدواج نیست ؛ ابتدا پیشنهاد اولیه داده می شود و در صورتی که معیارهای اولیه سنجیده شد ، خواستگاری یا معارفه ی اولیه اتفاق می افتد ؛ در اولین جلسه پایه بر آشنایی خانواده ها و تایید اولیه برای پیشرفت کار است ، همچنین لازم است از اهداف فرد مقابل اطلاع داشته باشیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم آیا برای ادامه ی راه می توان روی شخص مورد نظر حساب کرد ؟ اگر جلسات بعدی شکل گرفت ، فرصت کافی برای آشنایی با گذشته ی فرد ( مباحث لازم و حائز اهمیت ) وجود دارد .

چگونه طبقه بندی کنیم ؟

گفتیم که همه ی سوال ها در یک جلسه نیاز به مطرح شدن ندارند ، پس کی به بررسی چه مسائلی باید پرداخت ؟

پیش از آنکه خواستگاری را بپزیرید ، از سطح خانوادگی وی در زمینه اجتماعی ، اقتصادی یا هر بعد دیگری که برای شما اهمیت دارد اطلاع داشته باشید . از ظاهر فرد و رفتارهای فیزیکی او در جمع مطلع باشید ؛ در یک کلام می توان گفت فردی که به خواستگاری می آید با دید سنجش ملاک های اولیه اقدام کرده است و بهتر است شما نیز این مرحله را گذرانده باشید .

در جلسه ی اول اطلاع از کار ، تحصیلات ، درصد استقلال شخص ، اهداف آینده و دیگر ملاک های کلی و مشخص لازم است ؛ در این مرحله می توانید رفتار وی را در مقابل شخص دیگر ( که خودتان هستید ) بسنجید و به تناقض گفتاری احتمالی ، نوع صحبت کردن و گویش همچنین دیگر مواردی که در یک گفتگو برای شما اهمیت دارد توجه کنید .

به طور کلی بررسی پیش از ازدواج می تواند به شما در تشکیل یک زندگی موفق کمک کند ، یادداشت کردن ملاک ها و حضور در جلسات و همایش های مرتبط با ازدواج نه تنها ایرادی ندارد بلکه بار آگاهی شما را بالا خواهد برد ؛ توجه داشته باشید دوران عقد و 2 سال اول ازدواج هر کدام مبحثی قابل بحث است که در آن رفتار طرفین باید به گونه ای خاض آن شرایط باشد که در مقالات آینده قصد داریم به بررسی موارد لازم در آن زمینه ها بپردازیم .

اشتراک گذاری این مطلب در :

..:: کلید واژه ها ::.. , ,