جدیدترین مطالب امروز

ختمی گیاهی زینتی و دارای خواص مختلف دارویی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

ختمی گیاهی زینتی و دارای خواص مختلف دارویی

ختمی گیاهی است که به دلیل بومی بودن ، بیشتر در مناطق شرق مدیترانه یافت می شود و از آنجاییکه دارای گلهای زیبایی نیز می باشد ، به عنوان یک گیاه زینتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

تركیبات شیمیایی ختمی ، دارای لعاب و موسیلاژزیادی است ؛ همچنین این گیاه دارای مواد نشاسته ای ، چربی ، اسانس ، ‌آنتوسیانین Anthocyanin ، ‌آل تئین Altheine ، دای اكسی بنزوئیك اسید DIoxybenzoic Acid و سیانیدین Cyanidin هم می باشد .

ختمی از نظر خواص دارویی و درمانی به سه بخش : گل ختمی ، ریشه ختمی و برگ ختمی تقسیم بندی می شود .

در بخش گل ختمی خواصی نظیر : رفع بیماری های تنفسی ، رفع گلودرد ( غرغره کردن جوشانده ی گل ختمی ) ، رفع یبوست ، ملین و تنظیم عادات ماهیانه را می توان نام برد .

در بخش ریشه ختمی خواصی نظیر : نرم کننده ی پوست ، رفع مقدار کمی از ترشحات عادات ماهیانه ، زیادکننده ی ادرار ، کاهنده ی تب ، رفع تورم ، رفع ناراحتی های دستگاه ادراری ، رفع ناراحتی های یبوستی و تنظیم قند خون را موجب می شود .

در بخش برگ ختمی نیز دارای خواصی نظیر : التیام شکستگی ( توسط ضماد برگ ختمی ) ، رفع درد سیاتیک ( توسط ضماد برگ ختمی ) ، رفع رعشه ، رفع ورم بناگوش ( توسط ضماد برگ ختمی ) و همچنین مؤثر در رفع دمل ، رفع ورم پستان و ورم روده ( توسط ضماد برگ ختمی ) می باشد .

برای استفاده از گیاه ختمی بایستی طرز استفاده از آن را نیز بدانید ؛ به همین جهت در ادامه 4 روش استفاده را برای شما به اختصار توضیح خواهیم داد که بتوانید به طور اصولی و صحیح از خواص این گیاه زیبا بهره مند شوید .

نخستین روش ، خیسانده ی ریشه ختمی می باشد که در این روش بایستی : 10 گرم ریشه ختمی را پوست كنده و خرد کنید و در یک لیتر آب سرد خیس نموده و پس از 8 ساعت ، آن را صاف كرده و نگهداری كنید ؛ مایع حاصل شده می تواند در رفع اسهال خونی بسیار موثر واقع شود .

روش دوم ، دم کرده ریشه ختمی است که در این روش بایستی : در حدود 20 گرم ریشه ختمی را تمیز کرده و خرد کنید و آن را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید بماند تا سرد شود ، سپس آن را صاف كرده و با عسل مخلوط كنید .

سومین شیوه دم کرده گل ختمی می باشد که در این روش بایستی : 20 گرم گل خشک شده ختمی را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید بماند تا سرد شود ، سپس آن را با قند یا عسل شیرین كنید .

و آخرین روش نیز محلول شست و شوی چشم است که در این روش نیز : نیم گرم گل خشک ختمی را در 150 گرم آب ریخته و به مدت 5 دقیقه بگذارید بجوشد ، سپس آن را سرد کنید و 5 قطره الکل کامفه در آن بریزید .

در انتها شاید جالب باشد که بدانید ختمی جزو معدود گیاهان کاملا بی ضرر می باشد و برای مصرف آن فقط دو توصیه ی مختصر وجود دارد که اولین آن در خصوص زنان باردار می باشد که بهتر است از زیاده روی در خوردن ختمی پرهیز کنند و دومین توصیه در مورد افراد سردمزاج می باشد که باید ختمی را با عسل میل کنند .

مرتبط ها

قالب خبری