جدیدترین مطالب امروز

خاطره بازی در ایران سابقه ای طولانی مدت دارد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

خاطره بازی در ایران سابقه ای طولانی مدت دارد

اکثر کشورهایی که ایران را می شناسند و با فرهنگ ایرانی و مردم ایران آشنایی نزدیکی دارند ، می دانند که ایرانیان ، مردمانی خاطره باز هستند . آنهم خاطره بازانی قهار !

همین ابتدای صحبت راجع به کلمه ی ” قهار ” که در بالا اشاره کردیم توضیح کوتاهی بیان می کنیم . کلمه ی ” خاطره بازان قهار ” را به مردم ایران نسبت دادیم ، زیرا به معنای واقعی ، مردم ایران در خاطره بازی ید طولایی دارند و گاهی آنقدر غرق در این حس و حال خود می شوند که حال حاضر خود را هم برای چند لحظه به فراموشی می سپارند !

برخی از افراد ، با نفس خاطره بازی مخالف هستند و بر این تفکر و عقیده اند که خاطره و خاطره بازی باعث می شود انسان در گذشته بماند و فقط گذشته های خود را مرور کند و از حال و آینده ی خود عقب بیفتد و به اصطلاح ” گیر گذشته ” باشد ، چه بسا که با فکر به گذشته ، همیشه احساس بدی نیز در خود به وجود آورد و پی در پی افسوس گذشته را بخورد .

این نوع نگاه از منظری کاملا درست است و اگر فردی فقط خاطرات گذشته ی خود را در ذهنش ورق بزند و مدام درحال کنکاش خاطرات بد و تلخ خود از گذشته باشد و کاری جز اشک و آه و ناله کردن را نداند ، خاطره بازی برای او سم است و بهتر است اصلا به یاد گذشته هایش نیفتد ، ولی اگر از منظری دیگر به خاطره بازی نگاه کنیم و جنبه ی مثبت قضیه را متصور شویم ، متوجه خواهیم شد که خاطره بازی نه تنها چیز بدی نیست ، بلکه باید از خاطره بازی به عنوان فرهنگی کهن که از گذشته های دور در ایران و بین ایرانیان مرسوم بوده است با افتخار یاد کنیم .

خاطره بازی را نباید با خاطره اشتباه گرفت ! خاطره می تواند هر نوع اتفاق تلخ و شیرین ، هر نوع شکست و پیروزی و … باشد ، در حالیکه خاطره بازی باید مرور خاطرات مثبت و بامزه ی دوران های مختلف زندگیمان معنا شود . آیا بازی هایی داریم که کاملا تلخ باشند و هیچ حس شادی ، تفریح و سرگرمی نداشته باشند ؟ مسلما خیر . پس بهتر نیست زمانی که می خواهیم با خاطرات ذهنمان بازی کنیم ، گلچینی از بهترین خاطراتمان را برای خاطره بازی فراهم سازیم و سعی کنیم به بدی های گذشته ها فکر نکنیم ؟

مسلما در دنیای به این بزرگی کسی نیست که هیچ نوع خاطره ی بدی نداشته باشد و تمام خاطراتش خوب باشند ، اما در میان همین افراد خاطره بازانی به چشم می خورند که معنای کامل خاطره بازی را درک کرده اند و سعی می کنند با ایجاد محفل های خاطره بازی ، اوقات مرفه و شادی را برای خود و اطرافیان خود بسازند .

همانطور که همگی می دانیم ، خاطره بازی در ایران به سالهای خیلی دور برمیگردد و تا جایی که تاریخ به یاد دارد ، از ایرانیان و پرشین قدیم ( Persian ” پرشین ” نام قدیم ایران بوده است . قبل از اینکه کلمه ای تحت عنوان ایران وجود داشته باشد ) ، به عنوان خاطره بازها و کشور خاطره ها یاد می کردند .

کاش به جای اینکه فرهنگ گذشته ی خود را زیر سئوال ببریم و از خیلی عادات ، آداب و رسوم ایرانی به بدی یاد کنیم ، خودمان را اصلاح کنیم و درباره ی گذشته ی ایران زمین تحقیق بیشتری انجام دهیم تا شاید معنا و مفهوم واقعی آداب و رسوم نیاکانمان را بهتر درک کنیم . مطمئنا نیاکان ما از فکر کردن به بدبختی ها و مشکلات و شکست ها و غم هایشان ، به عنوان خاطره بازی یاد نمی کردند ، که اگر اینگونه بود ، ایرانیان به مردمانی خاطره باز شهره نمی شدند .

پس تا می توانید خاطره بازی کنید و حس و حال خوب خود ، از ناب ترین ، بامزه ترین ، شادترین و بهترین خاطراتتان را با دوستان و اطرافیانتان به اشتراک بگذارید و تجربه ی یک سرگرمی درجه یک را از دست ندهید .

مرتبط ها

قالب خبری