حیوان خانگی و تأثیرات آن در داشتن روحیه ای شاد !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : می 30, 2020
:: موضوع : گوناگون » دانستنیها
حیوان خانگی و تأثیرات آن در داشتن روحیه ای شاد !

شاید جالب باشد بدانید که نگهداری از حیوان خانگی می تواند تا حدی به داشتن روحیه شاد و پرنشاط کمک کند ! ما در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر این موضوع پرداخته ایم .

می خواهیم در این مطلب به بررسی مزایای نگهداری از حیوان خانگی در منزل بپردازیم .
حضور یک حیوان در منزل چه تاثیراتی بر زندگی ما میگذارد ؟
وقتی حیوان خانگی در خانه دارید شور و نشاط دیگری در خانه شما دیده می شود ، سر و صدای این حیوان و مشغول شدن شما به رسیدگی به وی باعث دوری از افسردگی و انزوا و بازی کردن با وی موجب رفع تنش های فکری و خستگی های روزمره تان خواهد شد .

رفع خستگی :
تنها 20 تا 30 دقیقه به سگ یا گربه خود یا ماهی در حال شنا کردن است خیره شوید تا به آرامش برسید.
نگاه کردن به حیوان خانگی تان باعث کاهش استرس و اضطراب شما می شود ؛ در واقع تغییرات فیزیکی که در طول روز برای شما رخ می دهد باعث ایجاد تغییر در رفتار و خلق و خوی شما می شود. با نگاه کردن به حیوان خانگی ، سطح هورمون “کورتیزول، “(هورمون استرس) کاهش یافته و ترشح ماده شیمیایی سروتونین”serotonin” که باعث آرامش شما می شود افزایش می یابد.کاهش استرس از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند.

کنترل فشار خون :
شما دائما نگران وزن خود و ورزش روزانه و… هستید ، اما با داشتن یک حیوان خانگی می توانید فشار خون خود را کنترل کنید ! مطالعات بر 240 زن و شوهر نشان داده است افرادی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند فشار خون کمتری نسبت به افراد معمولی دارند.همچنین مطالعات دیگری بر روی کودکان مبتلا به فشار خون بالا نشان داده فشار خون این کودکان بیمار هنگام نوازش سگ پائین می آید !!

کمک به کاهش میزان کلسترول :
پزشکان برای کنترل کلسترول پیشنهاد می کنند رژیم غذایی مناسبی داشته باشید ، ورزش کنید یا از دارو استفاده کنید.اما با داشتن یک حیوان خانگی کنترل میزان کلسترول برای شما راحت تر خواهد بود! طی تحقیقات انجام شده و مقایسه صاحبان حیوانات خانگی با افراد دیگر ، مشخص شد میزان کلسترول و تری گلیسیرید در افرادی که از حیوانات مراقبت می کنند کمتر است! البته این موضوع به سبک زندگی صاحب حیوان نیز بستگی دارد.

سگها و گربه ها و قلــب شما :
تحقیقات نشان داده است داشتن یک گربه باعث حفاظت از قلب شما می شود! مطالعاتی که در مدت 20 سال توسط محققان انجام شده است,نشان می دهد فقط 40% احتمال مرگ صاحبان حیوانات در اثر حمله قلبی وجود دارد!مطالعات دیگری نشان داده است صاحبان سگ ها که تا به حال حمله قلبی را تجربه کرده اند زنده ماندند و سالم هستند !!! به طور کل داشتن حیوان خانگی می تواند از بروز بیماری ها و حملات قلبی(مخصوصا نارسایی قلبی) جلوگیری کند.

حیوانات خانگی بهترین چیز برای رفع افسردگی :
حیوانات خانگی مانند داروهای شناخته شده برای درمان افسردگی هستند. پزشکان خرید یک حیوان خانگی برای رفع افسردگی را توصیه می کنند. شما می تواند با پت ( حیوان خانگی ) خود صحبت کنید ، با او بازی کنید ، او را نظافت کنید و بیشتر وقت خود را با او بگذرانید.نوازش سگ یا گربه باعث شادی و آرامش شما می شود.مراقبت از یک سگ یا گربه باعث می شود شما احساس بسیار بهتری نسبت به گذشته داشته باشید.

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :