جدیدترین مطالب امروز

حیات خرس های گریزلی در کناره های اقیانوس آرام

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

حیات خرس های گریزلی در کناره های اقیانوس آرام

خرس های گریزلی ساکن در کناره های اقیانوس آرام ( آلاسکا ) از گونه خرس هایی هستند که توسط انسان شکار نشده اند در نتیجه انسان را به عنوان یک خطر نمی شناسند .

در کناره های اقیانوس آرام ، سرزمینی به نام آلاسکا وجود دارد که حیات جاری در آن بسیار شگفت انگیز است ، می خواهیم به سراغ این منطقه برویم و اندکی با زندگی خرس های گریزلی آشنا شویم ، خرس هایی که هفت ماه از سال را در خواب به سر می برند و کمتر از نیمی از سال فرصت دارند تا زندگی کنند .

اگر علاقمند به سفر به آلاسکا شدید و تصمیم گرفتید با زندگی خرس های گریزلی از نزدیک آشنا شوید ، هیچگاه در چشمشان مستقیم نگاه نکنید ، ارتباط مستقیم چشمی با خرس های گریزلی نشانه تهاجم است و قطعی است که جانور به شما حمله کند ، همچنین حرکت بدنتان باید به آرامی باشد و در آن شتابزدگی به چشم نخورد . حتی اگر در طول مدتی که در منطقه ی مورد نظر اردو زده و مشغول فیلم برداری هستید خرسی به شما نزدیک شد ، باز هم حرکت تند نداشته باشید و ارتباط چشمی برقرار نکنید چرا که او می خواهد با بوی شما آشنا شده ، بداند برایش خطر دارید یا خیر و به شما ثابت کند که همه چیز تحت کنترل او است !

البته نکاتی که در این مطلب ذکر می شود تا حدودی محدود به خرس های گریزلی منطقه ی آلاسکا است ، به عنوان یک تفاوت بسیار مهم خرس های این منطقه با دیگر مناطق می توان به شکار نشدن آن ها توسط انسان اشاره کرد به همین جهت است که انسان را بی خطر دانسته و در صورتی که نحوه ی ارتباط با آن ها را بدانید حمله نمی کنند .

از مهم ترین کار هایی که خرس های گریزلی باید انجام دهند تغذیه ( اگر ماده باشند تغذیه ی توله را نیز بر عهده دارند ) و جفتگیری است ؛ خرس های گریزلی می توانند از پوشش گیاهی آن منطقه استفاده کنند ، خرس های نر با پنجه های خود تنه ی درختان را می کنند و خود را به آن می مالند تا قلمرویی را برای خود مشخص کنند ؛ البته ماده هایی که توله های شیرخوار دارند باید توله ی خود را از خرس های بالغ دیگر دور کنند تا مبادا مورد حمله قرار بگیرند ، در نتیجه باید در اطراف ساحل به دنبال غذا باشند ، در این شرایط خرس ها از صدف ها تغذیه می کنند ؛ آن ها با پنجه های خود ماسه ها را کنار می زنند و باید پیش از آن که صدف ها مجددا در زیر ماسه ها پنهان شوند آن ها را بخورند ( صدف ها وجود یک جانور دیگر را در سطح ماسه ها احساس کرده و به سرعت به زیر ماسه ها می روند ) . البته در موقع مشخصی از فصل ، ماهی های آزاد برای تخم ریزی به نزدیک ساحل می آیند و خرس ها با آگاهی کامل از زمان تخم ریزی ماهی ها ، برای شکار آن ها به آب می زنند .

پس از آن که خرس های ماده گرسنگی خود را رفع کردند برای شیر دادن به توله های خود آماده می شوند ؛ توله خرس ها یک سال اول زندگی را به سختی خواهند گذراند اما اگر بتوانند جان سالم بدر ببرند احتمال زنده ماندن آن ها بسیار زیاد است . از مهم ترین مواردی که می تواند به یک توله خرس برای بقایش کمک کند گوش دادن به صدای مادر و انجام دادن دستورات آن است ؛ در صورتی که مادر و توله خرس به خطر بیفتند ، خرس ماده در خطرناک ترین حالت خود قرار دارد و برای دفاع از توله ی خود از جانش هم می گذرد .

در اوج تابستان کوتاه مدت آلاسکا ، تنها به مدت چند هفته زمان جفتگیری فرا می رسد ، نر ها به خودنمایی مشغول می شوند تا خرس های ماده جفتی مناسب را برای خود انتخاب کنند ، در این بین اگر خرس ماده ای بخواهد آماده ی جفتگیری بشود و توله ای دوساله داشته باشد ، احتمال آن وجود دارد که توله ی خود را رها کرده و برای جفتگیری آماده شود ؛ توله خرس ها در یک سال اول زندگی کاملا در هر شرایطی دنبال مادر خود راه می افتند حتی اگر در وضعیتی خطرناک با احتمال مرگ قرار بگیرند و معمولا تا 3 سال اول زندگی با مادر خود مانده و راه رسم شکار و برقراری ارتباط با همنوعانشان را می آموزند .

مرتبط ها

قالب خبری