جدیدترین مطالب امروز

حوله محیطی عالی برای پرورش میکروب ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

حوله محیطی عالی برای پرورش میکروب ها

حوله در صورتی گزینه ای مناسب برای استفاده می باشد که علاوه بر شخصی بودن ، حداکثر هفته ای یک مرتبه شستشو شود ، در غیر این صورت بهترین عامل انتقال دهنده میکروب است .

دست ها پاکیزه نمی شوند مگر آن که مدت زمانی را صرف شستشوی آن ها کنید ، آب کشیدن دست ها اصطلاحا تنها موجب نمناک شدن باکتری ها شده و شرایطی را بوجود می آورد که به سطوح دیگر راحت تر چسبیده و منتقل شوند . علاوه بر این در صورتی که شستشو اصولی باشد ، باز هم باکتری های درون پوستی خود را به سطح پوست می رسانند .

باکتری هایی که خود را به سطح پوست رسانده اند هنگامی می خواهید دست هایتان را خشک کنید به حوله ، دستمال کاغذی و… منتقل می شوند ، یکی از علل استفاده و ترویج خشک کن های برقی نیز به این علت است ، تا از درصد میکروبی که بین افراد منتقل می شود کاسته شود .

با این توصیف ها به نظر می رسد قرار دادن حوله در توالت منازل و استفاده ی طیف گسترده ای از افراد ( مهمان و… ) از آن کار چندان مناسبی نباشد ! بعلاوه ی این که محیط هایی مانند توالت یا حمام کلا دارای رطوبت اندک و ماندگاری است که محیط را برای تکثیر و رشد باکتری مساعد می کند .

بغیر از خشک کن برقی ، دستمال کاغذی نیز از جمله گزینه هایی است که می تواند به جای حوله مورد استفاده قرار بگیرد اما چون از نظر اقتصادی چندان بهینه نمی باشد کمتر میل و گرایش به سمت دستمال کاغذی می رود .

بهترین کار همراه داشتن دستمال کاغذی و بهره بردن از آن در محیط های خارج از منزل است ، در منزل نیز در صورت استفاده از حوله ، باید هر شخص حوله ای شخصی داشته باشد و هر 2 روز یک مرتبه حوله ی خود را شستشو دهد . حداکثر زمانی که حوله را شستشو می دهید می تواند 1 هفته باشد .

در خصوص جذب آلودگی توسط دستمال کاغذی باید گفت میزان آلودگی که دستمال کاغذی جذب می کند نسبت به حوله کمتر است ، زیرا علاوه بر اینکه در محفظه ای مخصوص قرار دارد به سرعت مصرف شده و چندان در محیط باقی نمی ماند .

علاوه بر باکتری ها ، برخی انگل ها در چنین محیط هایی قابلیت رشد و تکثیر را دارند بنابراین استفاده از حوله ها ( مخصوصا در اماکن عمومی ) برای تمامی اشخاص علل الخصوص افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند بسیار مضر و خطرناک است .

مرتبط ها

قالب خبری