جدیدترین مطالب امروز

حمله ی سیستم ایمنی بدن به غلاف اعصاب

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

حمله ی سیستم ایمنی بدن به غلاف اعصاب

بیماری MS عارضه ای است که از حمله ی اشتباهی سیستم ایمنی بدن به غلاف اعصاب بوجود می آید ، این حمله باید به عوامل خارجی و به منظور دفع آن ها صورت بگیرد .

همانطور که پیش تر گفتیم MS افراد جوان را مورد حمله قرار می دهد ، در جهان روز 28 مِی را روز جهانی MS نام نهاده اند ولی در ایران به علت توجه ویژه به این موضوع ، هفته ی MS برای این بیماری در نظر گرفته شده .

چیزی که MS نام گرفته حمله ی سیستم ایمنی بدن به غلاف های اعصاب است ، وظیفه ی این غلاف ها انتقال پیام های عصبی است ؛ سیستم ایمنی نیز در اصل باید به عوامل خارجی و مخرب حمله کند ولی به اشتباه به غلاف اعصاب حمله می کند و همین امر بیماری MS را بوجود می آورد ؛ نسبت به این که حمله ی سیستم ایمنی در کدام قسمت اتفاق افتاده ، مشکلاتی که برای فرد بروز می کند متفاوت هستند ، علت این اختلال در سیستم ایمنی بدن هنوز مشخص نیست ، تنها 2 احتمال قوی پیرامون این موضوع وجود دارد : ژنتیک و محیط !

تنگ شدن رگ های گردن مورد مشکوک به ژنتیک برای بیماری MS است و عامل محیطی پیش بینی شده وجود یک ویروس و یا کمبود ویتامین D است .

MS نشانه ی منحصر بفردی ندارد که بتوان گفت به طور قطعی مشکل از سیستم ایمنی بدن است که به MS می انجامد ، برخی نشانه های آن با دیگر ناراحتی های مغز و اعصاب مشترک هستند ، حتی برخی نشانه ها مانند کرخی با کم خونی مشابه است و یا ناراحتی های بینایی که ممکن است از ضعیف شدن چشم ناشی شود و…

افرادی که سیستم ایمنی آن ها واکنش نشان داده و دچار MS شده اند بهتر است نکات زیر را رعایت کنند ( حتی افراد سالم نیز با رعایت این نکات از ابتلا به MS پیشگیری می کنند ) :

اضطراب را در زندگی ود به حداقل برسانید ، با شناسایی ریشه ی استرس آن را کنترل کرده و حتی از ورزش هایی نظیر یوگا کمک بگیرید ، سعی کنید تا حد امکان از افسرده شدن جلوگیری کنید .

ارتباط خود را با پزشک معالج قطع نکرده و به پزشکتان اعتماد کنید ( امروزه داروهای کنترل کننده MS بسیار عالی هستند و امید است با یاری خداوند درمان قطعی این بیماری شناخته شود ) .

ورزش را به صورت مرتب در برنامه روزانه خود بگنجانید ، در این جا ایروبیک ساده پیشنهاد می شود ، توجه داشته باشید حرارت بدنتان در حین ورزش بالا نرود .

مصرف نمک ، چربی و شکر را به حداقل برسانید و ویتامین D را کنترل شده و به میزان مناسب ( با مشورت پزشک ) مصرف کنید ؛ استفاده از ماهی نیز بسیار سفارش می شود .

درصورتی که شک شما به این مسئله برود که سیستم ایمنی بدنتان واکنش های مشابه به بیماری MS نشان داده باید خونسردی خود را حفظ کرده و به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کنید ؛ پزشک کارهای لازم را انجام می دهد ، در صورت لزوم می توانید با پزشکان متعددی مشورت کرده و در صورتی که تشخیص بر بیماری MS بود ( انشاالله که این اتفاق هرگز نمی افتد و مبتلایان نیز با درمان قطعی این بیماری شاد می شوند ) به پزشک خود اعتماد کرده و برای خاموش نگه داشتن بیماری در مراحل اولیه با او همکاری می کنید .

مرتبط ها

قالب خبری