جدیدترین مطالب امروز

حقوق برابر زن و مرد در جوامع غربی و مبحث آزادی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

حقوق برابر زن و مرد در جوامع غربی و مبحث آزادی

یکی از تمایزات جوامع غربی همیشه بر پایه ی آزادی و حقوق برابر زن و مرد بوده است ، ادعایی که باید دید تا چه میزان صحت دارد و یا اینکه اصلا دارای حباب نیست ؟

در کشورهایی نظیر ایران شاید برخی غبطه می خورند به آزادی های تعریفی جوامع غربی و همچنین برابری حقوق زن و مرد در این جوامع . البته شاید خود این افراد هم به طور کامل از جزئیات ماجرا مطلع نباشند و فقط با اتکا به تبلیغات و ظاهرسازی از نوع غربی ، به این نگاه و باور رسیده باشند و با اینکه ایرانی اند ، همیشه غربی ها و کشورهای غربی را مانند پتکی بر سر کشور خودشان فرود آورند و به آن ترجیح دهند و سازی ، جز ساز رفتن از ایران را نیز کوک نکنند !!!

اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید این ادعاهایی که جوامع غربی در خصوص آزادی و برابری حقوق زن و مرد دارند تا چه حد واقعی است ؟

همگی این را می دانیم که بالاخره هر کشور و نظام و دولتی دارای مشکلات و ضعف هایی است که بدون شک ایران نیز از این حواشی جدا نیست و هیچ ادعای عجیب و غریبی هم در این خصوص ندارد ، ولی بدون هیچ نوع نگاه از روی تعصب و … ، آیا واقعا غربی ها هم اینگونه که ادعا می کنند بدون ضعف هستند و در اموری چون آزادی و برابری حقوق زن و مرد رتبه ی نخست را دارند ؟

اگر به ضعم عده ای آزادی فقط برهنگی و بی حجابی باشد که بله کاملا درست است و غربی ها در این زمینه کاملا آزادند و نخستین رتبه را دارند ، ولی اگر معنای آزادی ، کمی متفاوت تر باشد و بحث های کلامی ، نوشتاری و … هم جزو آن شود ، باز هم تا حدودی درست است و این اتفاق در ایران هم کماکان در حال وقوع است ، ولی اینکه بگوییم در جوامع غربی به هیچ عنوان سانسور ، برخورد قانونی و … وجود ندارد و همه ی مردم بدون توجه به صلاح کشورشان ، هر نوع حرف و سخنی را به زبان می آورند و مسئولین هم با اینکه می دانند با اینگونه حرفها منافع کشور و نظامشان به خطر می افتد ، فقط نگاهشان می کنند و کوچکترین کاری با آنها ندارند ، اشتباست .

بالاخره هر حکومت و کشور و نظامی یک چهارچوب هایی برای خود دارد که به محض اینکه حس کند این چهارچوب ها در حال زیرپاگذاشتن است و منافع کشور در حال خطر است ، بدون توجه به آزادی های تعریفی از جانب خودشان ، با متخلفان و قانون شکنان برخورد خواهند کرد .

در جوامع غربی همیشه دم از آزادی و حقوق برابر زن و مرد زده شده است و در ظاهر و پشت ویترین هم همینطور می باشد ، ولی به عمق و بطن ماجرا که میروی ، پی خواهی برد که آنچنان هم اینگونه نیست !

همانطور که داریم مشاهده می کنیم به بهانه ی همین برابری های حقوق زن و مرد ، زن ها هم موظفند دقیقا هم پای مردان با همان ساعات کاری کار کنند و یا مشاغلی سخت که در نگاه اول حس می شود بیشتر به درد مردان می خورد تا زنان را به همین بهانه ها به زنان می دهند تا دوباره ادعا کنند که زن و مرد در هیچ جهاتی با هم متفاوت نیستند و حقوقشان یکی است .

و یا اینکه متأسفانه در جوامع غربی ، باز به دلیل و با بهانه ی همین آزادی ها و برابری حقوق زن و مرد ، می بینیم که از زنان استفاده های تبلیغاتی نیز می شود . استفاده از زنان در فیلمها و تبلغات مستهجن ، استفاده ی ابزاری از آنها به عنوان جنس مورد توجه و … همه گواهی از نادیده گرفتن نه تنها حقوق زنان ، بلکه وجود زنان است !

در برخی از کشورها از زنان به صورت برهنه در پشت ویترین ها به عنوان مانکن استفاده می کنند که واقعا جای تأسف دارد . کشورهایی که خود را متمدن می نامند و فقط از سر تا پایشان ادعاست ، در ظاهر شیک و خیلی هم باکلاس هستند ، ولی در باطن ؟ … !!!

آیا این تعاریف از برابری ، واقعا برابری حقوق زن و مرد است و یا اینکه زیرپا گذاشتن و بی توجه بودن به حقوق زن ؟ آیا یک زن ، مانند یک مرد از قوای جسمی و روحی یکسانی برخوردار است ؟ و یا اینکه آیا زنان ابزاری برای پیشبرد اهداف بعضا اقتصادی یک فرد و یا یک کشور هستند ؟

مسلما زنان و مردان باید از جهاتی با هم متمایز باشند و همین تمایزهاست که زیبایی آنها و مفهوم واقعی زن و مرد را روشن می سازد . پس اگر از جهاتی بین زن و مرد تفاوت قائل نشویم ، درست مثل این است که حقوق آنها را به طور کامل لگدمال ساخته ایم .

مرتبط ها

قالب خبری