جدیدترین مطالب امروز

حساسیت دندان را با چند راهکار ساده درمان کنید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

حساسیت دندان را با چند راهکار ساده درمان کنید !

حساسیت دندان یکی از عارضه های اذیت کننده مربوط به مشکلات دهان و دندان است که در این مقاله قصد داریم با چند راهکار ساده تا حدی این مشکل را برطرف کنیم.

افرادی که دندان های حساس دارند طبیعتا از مصرف غذا و نوشیدنی های گرم و سرد و همچنین مسواک زدن رنج می برند و بعضا از مصرف آنها خودداری می کنند.

حساسیت دندان زمانی اتفاق می افتد که عاج ، یک بافت متخلخل در دندان های شما، در معرض دید عوامل خارج از دندان قرار گیرد. عاج دارای کانال های میکروسکوپی است که توبول نامیده می شوند که مسیرهایی به سمت عصب هستند.

به دلیل عقب رفتن بافت لثه یا از دست دادن مینای دندان، عصب ها به راحتی توسط محرک های خاصی که باعث حساسیت دندان می شوند، تحریک می شوند.

چه عواملی باعث ایجاد حساسیت دندان می شود ؟

حساسیت دندان از جمله دلایل عمده دندان درد است. عبارت “ حساسیت دندان ” به ناراحتی دندان یا احساس دندان درد در یک یا چند دندان اشاره دارد.

درد حساسیت دندان معمولاً تیز و ناگهانی است. حساسیت دندان زمانی اتفاق می افتد که لایه دندان زیر مینا (به نام عاج) یا لایه پوشاننده ریشه (به نام سمنت) در امتداد خط لثه به دلیل عقب رفتن لثه قرار گیرد. نواحی در معرض، به غذاهای سرد و گرم ، گاهی خیلی شیرین و پر ادویه پاسخ می دهند و باعث درد می شوند.

برخی از عواملی که می توانند در حساسیت دندان نقش داشته باشند عبارتند از :

مسواک زدن بیش از حد : مسواک زدن با نیروی بیش از حد یا مسواک با برس سفت ، ممکن است مینای دندان را از بین ببرد ، عاج را در معرض دید قرار دهد و باعث حساسیت دندان شود. مسواک زدن با مسواک برس نرم را امتحان کنید تا این مسئله برطرف شود.

دندان قروچه : ساییدن دندان ها باعث از بین رفتن مینای دندان می شود.

حساسیت موقتی دندان : که می تواند پس از یک درمان حرفه ای سفید کننده دندان ایجاد شود، اما معمولاً اندکی پس از اتمام عمل از بین می رود.

بیماری لثه : بافت التهابی لثه از دندان دور می شود و مناطق آسیب پذیر را در معرض قرار می دهد.

چگونه از حساسیت دندان جلوگیری کنیم ؟

در اینجا چند‍‍ مرحله وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از حساسیت دندان انجام دهید :

_ از مسواک با برس نرم استفاده کنید، که به حفظ سلامت لثه کمک می کند.
_ برای جلوگیری از از بین رفتن لثه، دندان های خود را روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
_ حتما تمام قسمت های دهان خود را تمیز کنید، از جمله بین دندان ها و در امتداد خط لثه.
_ از خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی خودداری کنید.

ما توصیه می کنیم هنگام درمان حساسیت دندان ها، از خمیر دندان مناسب دندان های حساس استفاده کنید. وقتی صحبت از حساسیت دندان می شود، دهان سالم با عادت های خوب مسواک زدن شروع می شود.

چه چیزی به دندان های حساس کمک می کند ؟

اگر دندان های حساسی دارید ، از کارهای روزمره مراقبت از دهان خود غافل نشوید. فقط حتما از مسواک نرم و نخ دندان نرم استفاده کنید.

شما همچنین می توانید یک خمیر دندان طراحی شده برای دندان های حساس را امتحان کنید.

همچنین سعی کنید مقداری خمیردندان در امتداد ناحیه عاج در معرض قبل از خواب پخش کنید تا به کاهش حساسیت کمک کند. فقط با استفاده از نوک انگشت یا پنبه خود خمیر دندان را مستقیماً روی محل در معرض مالش قرار دهید.

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری