حجاب دغدغه ای از گذشته ی ایران تا به امروز !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژوئن 7, 2015
حجاب دغدغه ای از گذشته ی ایران تا به امروز !

چیزی که اکثریت جوامع اسلامی به صورت متفق القول به آن اهمیت می دهند بحث حجاب است ، آنهم حجابی که تبدیل شده به یک دغدغه ی تقریبا همیشگی در جامعه ی ایران !

مطابق با فرهنگ و آیین اسلامی ، حجاب ، هم باید برای بانوان امری مهم تلقی شود و هم برای آقایان و این موضوع که از دید صاحبنظران ، حجاب از جهاتی برای مرد و زن متفاوت است کاملا درست است ، ولی این اهمیت را نیز نباید فراموش کرد که نفس حجاب ، برای هر دو یکسان می باشد و فرقی نمی کند که چه جنسیتی داشته باشی . این در حالیست که عده ای بر این تصور هستند که حجاب فقط مختص بانوان است .

همانطور که در اکثر کشورهای غیرمسلمان ، بحثی تحت عنوان حجاب مطرح نیست و پوشش افراد به طور کاملا آزادانه و بی قید و شرطی در حال جلوه نمایی می باشد ، در ایران و دیگر کشورهای مسلمان به بحث حجاب اهمیت ویژه ای داده شده است و تقریبا الگویی اسلامی در این خصوص ( که اتفاقا 99% مختص به بانوان می باشد ) شکل گرفته است و همانطور که نظاره گر هم هستیم پیروی از این الگو با رغبت و تمایل بسیار خوبی میان بانوان کشورها در حال اجراست .

اما از طرفی یک قصه ی متفاوت تر نیز در ایران برای بحث حجاب وجود دارد که برخی ، انگاره های اشتباهی نسبت به این موهبت الهی پیدا کرده اند و به دلایل مختلفی که برای خوشان مطرح است ، هرکس حجاب را آنطور که دوست دارد تعریف می کند . از سوی دیگر دولت و مسئولین نظام هم برای تعادل بخشیدن به این اوضاع ، در برخی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت کشور ، کمیته هایی را تشکیل داده اند که با افرادی که به اصطلاح بدحجاب هستند برخوردهای قانونی شکل میگیرد .

این موضوع از یک طرف خوب است که باعث هنجارشکنی های کمتری خواهد شد ، آنهم در جامعه ای که به قولی یک جامعه ی اسلامی است ، ولی از طرفی دیگر هم در تاریخ ثابت شده است که اینگونه روش ها تا یک مرحله ای جواب می دهد و بعد از آن جوابگو نخواهد بود ، زیرا روش درستی برای مقابله با بدحجابی و بعضا بی حجابی نیست .

در بحث حجاب و رعایت آن ، تا خود فرد درک درستی پیدا نکند که حجاب تا چه میزان می تواند راهگشای زندگی فردی و اجتماعی او باشد و تا چه حد می تواند شأن و منزلت اجتماعی اش را بالا ببرد ، با هزاران نوع تهدید و زور و برخورد قانونی دیگر هم نمی شود این مشکل را به طور کامل ریشه کن کرد !

شاید یکی از دلایل ادامه دار بودن این مسئله این باشد که در موضوع بدحجابی و بی حجابی ، بیشتر دختران و بانوان در مظان اتهام هستند و بیش از پسران و آقایان زیر ذره بین اند .

متأسفانه پوشش برخی از آقایان در جامعه ی ما ، اگر نوعی هنجارشکنی تلقی نشود ، لااقل در کمترین حالت ممکن ، غرب زدگی را نمایان می سازد و اگر قانونی هم بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم و بحث اجتماعی آن را پیش نکشیم ، درخواهیم یافت که این نوع پوشش و مدل مو و … بیشتر از هنجارشکنی ، نوعی قانون شکنی محسوب می شود . تنها دختران و بانوان کشور نیستند که با پوشش خود می توانند هنجارشکن شوند و آقایان نیز از این امر مستثنی نبوده و نخواهند بود .

برخی از دختران ایرانی شاید به خاطر همین رفتارهای تبعیضانه ، از قصد و برای اینکه فریاد بزنند ” ما هم می توانیم هر نوع پوششی داشته باشیم ” ، تن به این نوع پوشش های عجیب و غریب می دهند و شاید از عمق وجودشان ، علاقه ی چندانی هم به نمایش گذاشتن های بدنی ، با این وضعیت نداشته باشند .

چه می شود اگر قانونی هست برای همه یکسان باشد و فرقی نکند که چه جنسیتی داری ؟ ( به جز مواردی که خود اسلام آن را برای مرد و زن مجزا ساخته است )

چه می شود اگر دختران و بانوان ما بیش از اینها ارزش وجودی خودشان را بدانند و بهای بیشتری به ذات وجودی زن بودنشان بدهند ؟

چه می شود اگر پسرها و آقایان ما خودشان باشند و خود را شبیه به زنان درست نکنند و دنبال جلب توجه نباشند ؟

چه می شود اگر برخی از ما ایرانیان به غرب زدگی دچار نشویم و به ایرانی بودن خود افتخار کنیم و مثال کلاغی نباشیم که خواست راه رفتن کبک را یاد بگیرد و غافل بود که راه رفتن خودش را هم از یاد خواهد برد ؟

چه می شود اگر … ؟

و هزاران چه می شود دیگر که امیدواریم و خدا کند که یک روزی بشود .

اشتراک گذاری این مطلب در :