جنگ و بررسی اثرات ناشی از آن از دید روانشناسی ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژانویه 9, 2020
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
جنگ و بررسی اثرات ناشی از آن از دید روانشناسی ؟

در این مقاله می خواهیم از پدیده ای شوم تحت عنوان جنگ صحبت کنیم و از اثرات و پیامدهای آن بر روح افراد بگوییم؛ لطفا ادامه مقاله را با ما همراهی کنید .

جنگ ! واژه ای که حتی اسم آن هم ترسناک است. جنگ را می توان هولناک ترین پیامد طمع و زیاده خواهی بشر دانست. شاید بتوان علت گفت غریب به اکثر جنگ ها دست یافتن به قدرت و ثروت بیشتر بوده و بهای آنرا نیز مردم پائین دست پرداخته اند؛ چه از لحاظ جانی و چه مالی و … در این مطلب قصد داریم تا به بررسی روانشناسی جنگ بپردازیم.

نکاتی در باره روانشناسی جنگ :
وقتی از جنگ حرف میزنیم بدون شک تصاویر مخدوشی از مین و موشک و اسلحه و زخم و شهادت و مشکلات جسمانی از ذهن هر یک از ما عبور میکند.

آثاری که گاهی تا آخرین روز زندگی انسان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد .در این مقاله می‌خواهیم به طور خلاصه به چندین مورد از آثار به جای مانده از جنگ بر روح و روان آدمی اشاره کنیم .

وقتی که یک جنگ به اتمام می‌رسد قطعا مشکلات اصلی برای افراد جنگ زده آغاز میشود . بیماری‌های روحی از مهمترین آثار پس از جنگ برای هر نفر است. در ابتلا به بیماری روحی پس از جنگ باید به دو نوع مختلف تقسیم بندی صورت گیرد:

اول کسانی هستند که خود جزو سربازان بوده و به صورت مستقیم در جنگ حضور داشته‌اند و دوم مردم کشور جنگ زده که مدتی در جنگ زندگی کردند می‌باشد .

بدون شک بیماری‌ها و مشکلات حادتری گریبان گیر گروه اول است زیرا به صورت مستقیم در جنگ حضور داشته اند و دیدن صحنه‌های دلخراش میتواند در آینده موجب ابتلا به آسیب‌های پس از سانحه و آسیب حاد شوند که در صورت رسیدگی نکردن به آن امکان دارد موجب تیک‌های عصبی و کوچک شدن مغز شود مانند حالتی که انسان در آلزایمر به آن دچار می‌شود .

در گروه دوم نیز مواجهه با خسارات جنگی یا صداهای بسیار شدید انفجار میتواند باعث ابتلا به بیماری‌های آسیب پس از سانحه یا حتی توهمات شدید شوند که در این صورت باید هرچه سریعتر تحت درمان‌های دارویی نیز قرار گیرند.

روانشناسان معتقدند که بلافاصله پس از اتمام جنگ تا سطح نرمال شدن وضعیت اجتماعی افراد جنگ زده به صورت موقت مهاجرت کرده و سریعا مورد درمان روانی قرار بگیرند که این امر باعث به حد اقل رسیدن افراد آسیب دیده شود. در کل جنگ و نزاع و درگیری میتواند آثار غیر قابل جبرانی بر روح و روان آدمی گذاشته و موجب تباه شدن زندگی او شود .

به همین منظور روانشناسان معتقدند که افراد حاضر در جنگ باید هرچه سریعتر تحت درمان‌های مختلف روانی قرار گیرند و خود را جهت پیشگیری از مشکلات بیشتر در اختیار پزشک مورد نظر قرار دهند .

منبع : همشهری

اشتراک گذاری این مطلب در :