جدیدترین مطالب امروز

جمشید هاشم پور قهرمان اسطوره ای فیلم های دهه 60

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : چهره ها

جمشید هاشم پور قهرمان اسطوره ای فیلم های دهه 60

سینمای ایران ، کمتر به خود قهرمان فیلم های اکشن دیده است ! سینمایی که بعد از انقلاب در ژانر اکشن ، فقط توانست یک قهرمان را به مردم معرفی کند و آن کسی نبود جز جمشید هاشم پور.

جمشید هاشم پور سوپراستار با اخلاق و دوست داشتنی سینمای ایران است که سینمای دهه شصت را بدون فیلم های اکشن او نمی توان متصور بود !

حال به یُمن سالروز تولد این بازیگر خاطره ساز و تنها قهرمان فیلم های اکشن در سینمای ایران ، امروز سوم فروردین 1400 را بهانه ای برای اندکی خاطره بازی با این هنرمند بزرگ دانستیم، به این امید که بهار زندگی این قهرمان دوست داشتنی سینما، همراه با سلامتی باشد و 77 سالگیشان را به خوبی سپری کنند.

جمشید هاشم پور با سابقه بازی در نقش‌های کوتاه منفی در سینمای قبل از انقلاب که با نام جمشید آریا شناخته می شد ، در دهه 60 با بازی در نقش زینال بندری در فیلم «تاراج» به کارگردانی ایرج قادری قامتی ستاره‌گون یافت.

او با سری تراشیده و اندامی ورزیده توانست بر اریکه سلطنت سینمای اکشن بنشیند. با چهره‌ای پرصلابت و سمپاتیک می‌توانست نقش‌های منفی را دلپذیر بازی کند. تماشاگر فیلم‌های مردانه دهه 60 هیچ بازیگری را به اندازه جمشید هاشم پور دوست نداشت.

تهیه‌کنندگان برای همکاری با او سر و دست می‌شکستند، ولی ارشاد ابتدا بازی با سر تراشیده را ممنوع کرد و بعد از مدتی جلوی فعالیتش را گرفت!

جمشید هاشم پور ممنوع‌الکار شد و مدتی بعد با ظاهر متعارف ( از دید ارشاد ) دوباره به میدان آمد.

حالا سال‌هاست که جمشید هاشم پور و تیپ زینال بندری به خاطره‌ها پیوسته‌اند اما همچنان این استاد پیشکسوت و قهرمان محبوب فیلم های ایرانی ، با تمام کم‌کاری‌ها و گوشه‌گیری‌هایش، خوش‌قریحه و خلاق است و بعد از گذشت این همه سال ، بازی های درخشان و جذاب او از خاطره و ذهن مردم هنردوست ایران پاک نشده است.

الهام گرفته از پیام ایران

مرتبط ها

قالب خبری