جدیدترین مطالب امروز

جعبه جادویی تا دو سالگی اکیدا ممنوع ، حتی شما کودک عزیز !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

جعبه جادویی تا دو سالگی اکیدا ممنوع ، حتی شما کودک عزیز !

تصاویر با سرعت حرکت بالا ، شکل های رنگارنگ که توجه هر کودکی را به خود جلب می کند و… به راستی این جعبه جادویی چه بر سر ذهن کودک ما می آورد .

بی دلیل نیست که لقب جعبه جادویی را به تلوزیون داده اند ! پیام های بازرگانی ، کارتون ها ، شعر و دیگر برنامه هایی که توجه کودکان را به خود جلب می کند همگی مانند شهرفرنگ در حال آمد و شد هستند ، حرکت سریع تصاویر ، رنگ های متضاد و پررنگ و موسیقی هایی که غالبا همراه آن ها پخش می شوند باعث عدم تمرکز کودک در بلند مدت و بیش فعالی خواهند شد ؛ و این است جادوی منفی جعبه جادویی که از استفاده ی اشتباه ما حاصل می شود .

جالب است بدانید بعد از دو سالگی هم آزادی کامل در استفاده از جعبه جادویی ( تلوزیون ) ایجاد نمی شود و کودک روزانه تنها 2 ساعت مجاز به تماشای برنامه مورد علاقه خود است .

اشتباهاتی که مرتکب می شویم :

– استفاده از جعبه جادویی هنگام تغذیه !

شاید فکر کرده اید ایده ی خوبی است ، کودک آرام می شود و تا دلتان بخواهد می توانید غذا دهانش بگذارید ! حالا که متوجه اشتباهمان شدیم و دانستیم این کار تا چه اندازه اثر مخرب بر سلامت ذهن کودک دارد دیگر آن را انجام نخواهیم داد . بنابراین تماشای تلوزیون وقت غذا ممنوع !

– جعبه جادویی شاد بهتر است !

به هیچ وجه اینگونه نیست ، حتی باعث پرورش ذهن و خلاقیت کودک هم نمی شود . برنامه ی مفید برای فرزندان شما ، برنامه هایی هستند که به آرامی پیش می روند و به کودک اجازه ی فکر کردن می دهند . برنامه های تند و سریع روحیه ی کودک را تهاجمی می کند ، حتی برای آواز و… موزیک های شاد و آرام توصیه می شود ( البته تا حدی که هیجان کودک را تحریک کرده و او را به جنب و جوش وا دارد ) .

بهتر است در تماشای جعبه جادویی با فرزند خود همراه باشید ، نه تنها با این نیت که برنامه را کنترل کنید ، خیر . بلکه با این کار به فرزند خود توجه کرده اید و او این را به خوبی درک می کند ؛ علاوه بر این با گفتگو در مورد برنامه و اشاره به موارد مهم می توانید او را در یادگیری بهتر یاری کنید ، برای اینکار حتی می توانید در طول روز از برنامه ای که باهم تماشا کرده اید یاد کنید .

پس به این نتیجه می رسیم که تا دو سالگی استفاده از تلوزیون اکیدا ممنوع است ( نهایتا 15 دقیقه در روز ) ، و بعد از آن نیز روزانه 2 ساعت جعبه جادویی در اختیار کودک شما است ؛ در این فاصله باید دقت کنید کودک شما چه چیزی تماشا می کند ( حتی اگر لازم است ساعت پخش برنامه ها را یادداشت کنید ، با این روش کودکتان فرهنگ استفاده از تلوزیون را یاد می گیرد و درک می کند هرچیزی ارزش وقت گذاشتن ندارد ) ، نوع برنامه و آموزشی که به فرزند ما القا می شود بسیار مهم و حائز اهمیت است .

امید است با استفاده از این مطالب بتوانید جعبه جادویی را در اختیار اهداف خود و سازندگی برای فرزندتان در آورید و اسیر سحر آن نشورید .

مرتبط ها

قالب خبری