جدیدترین مطالب امروز

جذام نوعی بیماری عفونی و مختص به بدن انسان !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

جذام نوعی بیماری عفونی و مختص به بدن انسان !

باکتری ها علاوه بر تاثیرات سازنده بر محیط زیست می توانند سبب بروز بیماری شوند ، جذام از جمله بیماری های عفونی است که باکتری آن تنها در بدن انسان فعال می شود .

چیزی که جذام را به یک بیماری خطرناک تبدیل کرده است نقاطی می باشند که این بیماری مورد حمله قرار می دهد یعنی بخش های مخاطی ، دستگاه تنفسی و پوست ! همانطور که متوجه شدید پوست تنها مورد رواج یافته ای بود که به عنوان نشانه ای از جذام آن را می شناختید . همچنین از دیگر دلایل دشوار شدن درمان در جذام تشخیص دیرهنگام است ؛ علائم اندک اندک بروز کرده می توانند چندین سال باقی بمانند ، بعد از این حمله ی محکم و مخفیانه طبیعی است درمان سخت باشد .

راه های انتقال جذام :

باکتری جذام از طریق مخاط قابل انتقال است ، مخاط نامبرده می تواند ترشحات حلق ، مخاط بینی و دیگر بخش های خیس و مخاطی بدن را شامل شود . این باکتری پس از وارد شدن در بدن و تحت تاثیر قرار دادن بخش های نامبرده ، به سیستم عصبی بخش های مذکور نیز حمله کرد و همین امر سبب ایجاد بی حسی ، فلج عضلانی و… می شود .

جذام را چگونه شناسایی کنیم :

اگر روی بدن شما لکه هایی ایجاد شده است که وجود آن ها غیرطبیعی است حتما به پزشک مراجعه کنید ؛ جذام دو نوع است و تشخیص نوع جذام به تعداد لکه های ایجاد شده در سطح پوست بستگی دارد ( 5 تا یا بیشتر ) . پزشک با نمونه برداری و آزمایش ، وجود یا عدم وجود باکتری را بررسی کرده و تشخیص را اعلام می کند . در مواقعی که احساس بی حسی یا کم حسی ( نسبت به تحریکات محیطی مانند داغی ، سرما و… ) موضعی دارید ، تنفس شما با مشکل روبرو است ، در ناحیه چشم دچار درد یا ناراحتی هستید نیز لازم است به پزشک مراجعه کنید .

درمان جذام به دور از قرنطینه !

در گذشته اگر فردی به جذام مبتلا می شد ، وی را قرنطینه کرده و درمانی ناکارآمد را به پیش می گرفتند ؛ امروزه نه تنها نیازی به قرنطینه کردن بیمار نیست بلکه مدت درمان کوتاه و موثر شده است . با توجه به اینکه جذام ایجاد شده از چه نوعی است ، پزشک آنتی بیوتیک های خاصی را تجویز کرده که طول درمان آن ها 6 یا 12 ماهه است . بنابراین برخلاف ترسی که از گذشته در انسان ایجاد کرده است می بینید که چندان بیماری حادی به شمار نمی رود .

در جوامعی که بهداشت کمتر رعایت شود آمار ابتلا به جذام بیشتر خواهد بود ( همانطور که اشاره شد انتقال جذام از ترشحات مخاطی صورت می گیرد ) ؛ جذام در مناطق گرمسیر بیشتر بروز می کند همانطور که آمار اولین پیدایش جذام در مردم هند ( از نظر گرمای هوا ) بوده است و در انتها مصرف شلغم را به عنوان داروی طبیعی پیشگیری کننده در ابتلا به جذام به همه شما عزیزان پیشنهاد می کنیم .

مرتبط ها

قالب خبری