جدیدترین مطالب امروز

جاشیر گیاهی دارویی و مؤثر در درمان بیماریهای کلیوی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

جاشیر گیاهی دارویی و مؤثر در درمان بیماریهای کلیوی

جاشیر نوعی گیاه دارویی محسوب می شود که در درمان برخی بیماریها ، تأثیر بسزایی دارد ؛ در ادامه شما را با خواص متعدد گیاه جاشیر بیشتر آشنا خواهیم کرد .

جاشیر گیاهی با خواص درمان بیماری‌ های کلیوی و بازکننده مجاری ادراری است که مصرف آن باید با تجویز و زیر نظر پزشک صورت گیرد .

گیاه جاشیر ( جوشیر ) با نام علمی « Prangos ferulaceae » گیاهی است پایا از خانواده چتریان و جوشیر صمغی كه از گیاهی به همین نام گرفته می ‌شود .

این گیاه بسیار مقوی و با ارزش بوده ؛ به طوری که وجه تسمیه جاشیر به کیفیت بالای غذایی آن در مقایسه با شیر اشاره دارد .

31 ترکیب در اسانس و 18 ترکیب در بذر گیاه دارویی جاشیر ، شناسایی شده است که از میان 10 ترکیب شناسایی شده آلفاپینن ( 6/36 درصد ) ، بتاپینن ( 9/31 درصد ) و بتافلاندرن ( 7/11 درصد ) ترکیبات اصلی محسوب می‌ شوند .

بیشترین اثرات ضد میکروبی اسانس این گیاه علیه استافیلوكوكوس آرئوس است ؛ اثرات ضد میکروبی این اسانس نیز ممکن است به دلیل حضور ترکیبات مونوترپنی به ویژه آلفاپینن باشد .

اسانس این گیاه دارای اثرات ضد میکروبی است و عصاره برگ این گیاه نیز در تسکین درد دندان کاربرد دارد .

جاشیر بازکننده مجاری ادراری است و در رفع مشکلات ادراری نیز مؤثر می باشد ؛ همچنین بیماری‌ های کلیوی را رفع کرده و مقوی سیستم دستگاه عصبی است و رعشه را برطرف می ‌کند .

از عصاره ریشه جاشیر ، در تهیه مواد آرایشی استفاده می ‌شود ولی باید توجه داشت از بذر نارس این گیاه در تولید مواد آرایشی استفاده نشود زیرا باعث ایجاد حساسیت و خارش پوستی می‌ شود .

مصرف زیاد این گیاه ، سمی و مضر است ؛ بنابراین زمان و دوره مصرف آن باید تحت نظر پزشک باشد .

منبع : دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری