تیروئیدیت و اطلاعات کاملی درباره این بیماری شایع !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژوئن 22, 2018
تیروئیدیت و اطلاعات کاملی درباره این بیماری شایع !

تیروئیدیت ( التهاب تیروئید ) یکی از بیماری های شایع در میان افراد است که البته شیوع بیشتری در میان بانوان دارد ؛ در این مقاله اطلاعاتی درباره تیروئیدیت خواهید خواند .

التهاب تیروئید یا همان تیروئیدیت ، بیماری است که در آن غده تیروئید که در گردن و کنار نای قرار دارد دچار التهاب و تورم می شود و مشکلات بسیاری را برای فرد به وجود می آورد .

اکثر افردی که به بیماری تیروئیدیت مبتلا می شوند افرادی هستند که سن آن ها بین 30 تا 50 سال است و درصد ابتلای زنان به این بیماری تا حدود زیادی بیشتر از مردان می باشد .

تیروئیدیت اصطلاح پزشکی است که برای التهاب (تورم) غده تیروئید استفاده می‌شود. این التهاب می‌تواند باعث شود که سطح هورمون تیروئید در خون به صورت غیر طبیعی بالا یا پایین بیاید .

غده تیروئید غده پروانه ‌ای شکل است که در گردن قرار دارد. این غده هورمون‌هایی را تولید می‌کند که پس از ورود به جریان خون، رشد و متابولیسم بدن را کنترل می‌ کنند .

تیروئیدیت دارای انواع محتلفی است که تیروئیدیت‌‌ هاشیموتو ، تیروئیدیت لنفوسیتیک یا تیروئیدیت خودایمن ، تیروئیدیت تحت حاد ، تیروئیدیت گرانولوماتوز ، تیروئیدیت پس از زایمان ، تیروئیدیت خاموش ، تیروئیدیت ناشی از دارو ، تیروئیدیت ریدل (Riedel’s thyroiditis) و تیروئیدیت حاد ، شایعترین انواع آن محسوب می ‌شود .

تیروئیدیت به ندرت ، بدنبال عفونت ویروسی رخ می ‌دهد و انواع نادرتر دیگری نیز دارد . بزرگی ، درد و حساسیت به لمس در غده تیروئید ، تب ، درد فک یا گوش ( گاهی اوقات ) ، پرکاری تیروئید ( ضربان قلب سریع ، عصبی شدن ، لرزش و کاهش وزن سریع ) از نشانه ‌های این بیماری هستند .

درد ناشی از تیروئیدیت اغلب با مسکن‌ هایی مانند آسپیرین یا داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ، کاهش پیدا می ‌کند ؛ در مواردی که این داروها مؤثر نباشند ، ممکن است کورتون تجویز شود .

بیماری تیروئیدیت ، معمولا در عرض چند روز درمان می‌ شود ، اما فعالیت غده تیروئید ممکن است ظرف چند ماه به حالت عادی خود باز گردد ؛ گاهی اوقات ممکن است بیماری مجدد عود کند و سطح هورمون‌ های غده تیروئید به صورت دائمی‌ دچار تغییر شود . در این شرایط ممکن است برای درمان ، نیاز به استفاده از داروهای جایگزین هورمون برای طولانی مدت باشد .

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :