جدیدترین مطالب امروز

تکنولوژی و تراژدی دورافتادگی خانواده ها از یکدیگر !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

تکنولوژی و تراژدی دورافتادگی خانواده ها از یکدیگر !

برخی از افراد و به دنبال آن جوامع ، فرهنگ استفاده ی صحیح و منطقی از امکانات در اختیارشان را ندارند و تکنولوژی ، یکی از همین چیزهاست !!!

چرا عده ای از ما عادت کرده ایم که یک سری چیزها را فدای چیزهای دیگری کنیم ؟ یعنی برقراری تعادل میان نیازها و علایق ، اینقدر کار سختی است که هنوز نتوانسته ایم هنر متعادل ساختن خود را بیابیم ؟

هیچ کس منکر پیشرفت بشر و سرعت در کارها نیست و بدون شک این امر لازمه ی زندگی امروز و بخش جدانشدنی از روزمره ی انسان هاست ، طوریکه روز به روز قدرت تکنولوژی و فناوری های امروزه ی بشر ، آنچنان با سرعت در حال رشد هستند که راه را برای رسیدن به آرزوهای دیرینه ی انسان هم فراهم می کنند .

حال در این میان ، بعضی از ما انسانها ، به دلیل عدم آموزش درست و فرهنگ سازی در جهت استفاده ی سالم از تکنولوژی ، نه تنها از وجود آن بهره ی لازم را نمی بریم ، بلکه کم کم خود را نیز در تودرتوی این دالان وحشت فراموش خواهیم کرد !!!

اگر بخواهیم دوباره به حاشیه برویم و دنبال مقصر بگردیم و خود را مسئول هیچ چیز ندانیم ، باید عدم آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه را گردن متولیان فرهنگ و نهادهای مختلف کشوری بیاندازیم و خود عقب نشینی کنیم ، انگار که اصلا ، مایی وجود ندارد و همیشه باید دنبال یک ناجی بگردیم . پس خود ما چکاره ایم ؟

موبایل ، لپتاپ ، اینترنت ، تبلت و ده ها امکانات دیگر ، همگی فرزندان و زاییده های این تکنولوژی اند و به کمک همینها ، تاکنون خدمات زیادی تولید و مورد استفاده قرار گرفته است و انصافا هم خیلی خیلی در کمک به زندگی راحت تر و سریعتر بشر مؤثر بوده اند . پس بحث ما اصلا این نیست که تکنولوژی چیز بدیست ، صحبت سر این است که استفاده ی نادرست از تکنولوژی بد است و خیلی خیلی مضر ! طوریکه می تواند صدمات بعضا جبران ناپذیری ، هم به افراد و هم خانواده ها تحمیل کند .

به کل دنیا کاری نداریم که چگونه زندگی می کنند و فقط انگشت اشاره را به سمت کشور خودمان میگیریم . در همین ایران ما و در برخی از همین خانواده های ایرانی و بین برخی از همین ایرانیان ، با کمال تأسف ، از تکنولوژی استفاده ی درستی نمی شود و گویی این تکنولوژی است که افراد را به تسخیر خود درآورده و نه افراد ، تکنولوژی را !!!

چرا زندگی و تمام زمان مورد استفاده ی برخی از ما باید مطیع تکنولوژی باشد و در حیطه ی این مار خوش خط و خال درآید ؟ یعنی اراده ی ما اینقدر ضعیف است که از پس این هیولای قرن 21 برنمی آییم ؟

گاها ( که متأسفانه روز به روز هم در حال گسترش است ) دیده شده که به خاطر استفاده های کاملا نادرست از تکنولوژی های در دسترس امروز ، زندگی های بسیاری از بین رفته است ، فاصله ی میان اعضای خانواده هایی زیاد و زیادتر شده است ، جنایات ، قانون شکنی ها و جرم های رنگارنگی نسبت به گذشته ایجاد شده است و خیلی تبعات دیگر که مقصر اول و آخر آنها ، فقط خود انسان ها هستند و نه تکنولوژی !

تکنولوژی یک قانون کلی دارد که می گوید : ” من تکنولوژی ام ، هم خوبی دارم و هم بدی ! شما به عنوان مصرف کنندگان من ، می توانید یا از خوبی های من استفاده کنید و زندگیتان را بهتر و بهتر سازید و یا اینکه می توانید از بدی های من سوء استفاده کرده و آسیبش را هم خودتان متحمل شوید ”

در عکس مربوط به این مطلب از یک جم ، سعی کردیم سوژه ای را انتخاب کنیم که خود ، بیانگر یکی از معضلات ناشی از استفاده ی ناصحیح از تکنولوژی باشد . همانطور که در تصویر هم مشاهده می کنید ، سوژه زن و شوهری هستند که قربانی همین استفاده های ناصحیح از تکنولوژی می باشند . زن و شوهری که در کنار هم اند ، ولی انگار که نیستند ! در این تصویر ، شوهر این زن وجود خارجی ندارد و فقط سرگرم لپتاپ و موبایل خود است . شاید از دید برخی ، اینگونه رفتارها ، اصلا چیز مهمی نباشد ، درحالیکه خیلی از مشکلات بزرگ و لاینحل ، از همین چیزهای به ظاهر بی اهمیت و کوچک ایجاد خواهند شد .

عکس فوق ، تنها یک مثال از مثال های بیشمار ناشی از همین استفاده های بی منطق از تکنولوژی است و این قصه می تواند سر درازی داشته باشد !

مرتبط ها

قالب خبری