جدیدترین مطالب امروز

توصیه میشود شوید را با خواص آن بشناسید !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

توصیه میشود شوید را با خواص آن بشناسید !

شوید که با نام علمی Anethum graveolens هم قابل معرفی می باشد ، گیاهی یک یا دو ساله است که ارتفاعی تا حدود یک متر دارد . در این مقاله از عطاری ، شوید را با خواص آن خواهید شناخت .

در ابتدا کمی به معرفی شوید می پردازیم و در ادامه ، به سراغ خواص آن خواهیم رفت .

شوید گیاهی می باشد که در اکثر نقاط دنیا ، از جمله قسمت ‌های جنوب اروپا ، مصر ، آمریکا و چین پرورش داده می ‌شود .

شوید دارای مواد شیمیایی نظیر کومارین ، ارستروید ، فلاوونوید ، گلوکوساید ، اسید فنولیک و حدود شانزده درصد پروتئین ، پانزده درصد چربی و پنجاه و پنج درصد مواد هیدروکربن و همچنین کلسیم ، پتاسیم ، ویتامین A و ویتامین C می ‌باشد .

از لحاظ ظاهری ، میوه ی شوید بیضوی شکل ، مسطح ، به طول چهار و عرض سه میلی ‌متر است . رنگ میوه ی آن ، قهوه‌ای روشن و در سطح آن برجستگی ‌هایی به رنگ زرد و در کناره ‌های آن ، لبه ی بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می ‌شود.

همچنین شوید دارای گل ‌های ریزی می باشد که به رنگ زرد روشن است و با آن که شیرین نیستند ، ولی یکی از فانتزی ها و خوراکی های دوست داشتنی برای زنبور عسل می باشند .

اما وقتی میخواهیم درخصوص خواص شوید صحبت کنیم ، بایستی به جنبه های مختلف درمانی و همچنین کاربردی این گیاه هم توجه داشته باشیم :

به عنوان مثال :

1- روغنی که از تخم شوید تهیه می شود ، برای مصارفی چون : تهیه ی عطر ، ادویه و نیز مواد آرایشی کاربرد دارد .

2- از تخم شوید می شود به عنوان یک ضد تشنج ، ضد درد ، ضد نفخ شکم ، ادرارآور و همچنین تقویت کننده ی معده نام برد .

3- اگر لاغر هستید و اشتهای چندانی به غذا ندارید ، میتوانید از تخم شوید به عنوان یک اشتها آور و راه حل درمانی این مشکل خود بهره ببرید .

4- تخم شوید را می ‌توان برای رفع ناراحتی های معده ، گاز معده و بعلاوه بی‌ خوابی هم به کار برد .

5- تخم شوید همچنین برای افزایش شیر در خانم های شیرده ( درصورت کمبود شیر در این افراد ) بسیار مؤثر است ؛ این افراد بایستی روزی چند بار دم کرده ی تخم شوید و یا آرد تخم شوید را مورد مصرف قرار دهند تا کمبود شیر آنها به راحتی برطرف گردد .

6- تخم این گیاه ، برای درمان فشار خون هم کاربرد دارد.

7- از آنجاییکه شوید ، باکتریها را از بین میبرد ، خاصیت آنتی بیوتیکی نیز دارد و در این مورد هم میتواند مؤثر واقع شود .

8- تخم شوید برای بانوانی که قبل از عادت ماهیانه ، دچار درد در رحم می شوند نیز مفید می باشد و مصرف آن باعث از بین بردن انقباض عضلات روده و رحم می گردد .

9- دم کرده ی شوید ، باعث تسکین فوری درد شدید و ورم معده می شود .

10- شوید اثر بسیار خوبی در رفع سکسکه ، رفع استفراغ و دل پیچه ‌های کودکان نیز دارد . ( اسانس یا روغن شوید در بعضی از داروهای ضد نفخ کودکان وجود دارد . ) ، پس اگر کودک شما به علت گاز معده ، احیانا دچار نفخ و دل درد شده است ، بهترین دارو برای درمان کودک دلبندتان ، چند قطره روغن تخم شوید و یا دم کرده ی شوید می باشد .

11- شوید می تواند راه حل درمانی مناسبی برای تقویت طحال ، کلیه و همچنین معده باشد و نیز در درمان مسمومیت ‌های غذایی هم کاربرد دارد .

در اینجا شاید یک سئوال برای برخی از افراد مطرح شود که اگر بخواهیم تخم شوید را به صورت یک دارو مورد مصرف قرار دهیم ، راه حل چیست ؟

پاسخ : شما به جهت مصرف تخم شوید به صورت دارو ، بایستی حدود یک قاشق سوپ خوری تخم شوید را با آب جوش داخل قوری بریزید و مانند چای ، حدود پنج دقیقه دم کنید و در روز ، سه بار این چای را میل نمایید .

مرتبط ها

قالب خبری