جدیدترین مطالب امروز

توجه پدران عامل مهم شادی و سازگاری فرزندان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

توجه پدران عامل مهم شادی و سازگاری فرزندان

نقش توجه پدران در تبدیل کودکان به افرادی شاد و سازگار بسیار مهم بوده تا جاییکه تحقیقات جدید حاکی از آن است که پدران ، بیشتر از مادران هم در این مهم نقش دارند.

رونالد رونر ، مدیر مرکز رونالد و نانسی رونر گفت است : در تحقیقات 50 ساله خود به این نتیجه رسیدیم که هیچ چیز نظیر طردشدگی فرزند توسط یکی از والدین، بخصوص پدر ، بر رشد شخصیت فرزند در دوران کودکی تاثیر گذار نیست.

در این تحقیقات، 36 مطالعه انجام شده ( از 1975 تا 2010 میلادی )، که تقریباً 1400 بزرگسال ( سنین بین 18 تا 89 سال ) و 8600 کودک ( سنین بین 9 تا 18 سال ) از 18 کشور در آن، ارزیابی شدند.

تمام این مطالعات ، هفت ویژگی شخصیتی را مورد بررسی قرار می دادند که برای آنچه که به آن نظریه پذیرش – طرد والدین می گویند، ضروری بود.

این ویژگیها شامل : پرخاشگری، استقلال، اعتماد به نفس، اتکا بر خود، پاسخ دهی هیجانی، ثبات عاطفی و دیدگاه مثبت جهانی بود که با استفاده از پرسشنامه هایی توسط خود افراد ارزیابی شد.

از آنها سئوالاتی در مورد میزان پذیرش یا طرد والدینشان در دوران کودکی و همچنین در مورد ویژگیهای شخصیتی یا گرایشاتشان پرسیده شده بود.

دکتر جان سارجنت استاد روانشناسی و پزشکی کودکان در دانشکده پزشکی دانشگاه توفتس و رئیس بخش روانپزشکی کودک و نوجوان در مرکز پزشکی توفتس گفت: این تحقیقات نشان می دهد که یک رابطه قوی بین این هفت ویژگی و احساس طرد یا پذیرش از جانب والدین وجود دارد.

رونر نیز گفت: پدران دارای تاثیری بیشتر بر شخصیت فرزندانشان هستند زیرا کودکان و نوجوانان بیشتر به سمت والدین توجه دارند که به نظر می رسد قدرت بین فردی یا تاثیر بیشتری در خانواده دارند.

وی همچنین توضیح داد: در صورتی که پدر به عنوان عضوی تلقی شود که قدرت بیشتری دارد، حتی اگر زمان کمتری برای کودک بگذارد- تاثیر بیشتری روی فرزند خواهد گذاشت.

رونر ادامه داد: متاسفانه انسانها بیشتر نسبت به چیزهای منفی، عکس العمل نشان می دهند و طردشدگی می تواند نتایج منفی بسیاری از جمله خصومت، اعتماد به نفس پایین و منفی نگری را به بار آورد، در حالی که احساس دوست داشته شدن و پذیرش ، کاملاً با نتایج مثبت در ارتباط نیست.

ضمنا گفتن این نکته هم خالی از لطف نیست که : هیچ تفاوتی در مورد اهمیت ابراز عشق و علاقه پدر به دختر یا پسر وجود ندارد.

پس سعی کنیم پدری با احساس تر ، منعطف تر و با توجه تر باشیم !!!

مرتبط ها

قالب خبری