ته دیگ و دلیلی برای عدم مصرف این ماده غذایی پرطرفدار

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 17, 2019
ته دیگ و دلیلی برای عدم مصرف این ماده غذایی پرطرفدار

ته دیگ در سفره های ایرانی ، همیشه از طرفداران خاص خود برخوردار بوده است ، حال آنکه عده ای از متخصصین تغذیه ، بر این باورند که تا حد ممکن نباید از ته دیگ استفاده کرد !

یک‌کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه حرارت دیدن کربوهیدرات منجر به ایجاد ترکیب آکریلامید می‌شود، گفت: این ترکیب که میتوان وجود آن را در برخی مواد غذایی نظیر ته دیگ جستجو کرد بسیار خطرناک و سرطان‌زا است.

زهرا احدی گفت: خوردن نان برشته و نیم سوخته، ته دیگ ، چیپس و غذاهای سرخ کردنی به دلیل ایجاد ترکیب آکریلامید سرطانزا هستند.

احدی افزود: دود سیگار، قهوه حرارت دیده و برشته شده، بیسکویت‌ها، سوسیس و غلاتی که بالای ۱۲۰ درجه حرارت می‌بینند نیز حاوی آکریلامید هستند.

وی تصریح کرد: توصیه می‌شود که مراقب حرارت دیدن بیش از حد کربوهیدرات‌ها باشیم و از خوردن موادغذایی ذکر شده مانند نان نیم‌سوخته ، ته دیگ ، چیپس‌ وسایر منابع آکریلامید پرهیز کنیم.

وی در توضیح ترکیب شیمیایی آکریلامید گفت: اکریلامید یک ترکیب اسیدی و مضر است که فرمول آن C۳H۵NO است و در اثر حرارت دیدن کربوهیدرات‌ها با دمای بالا ایجاد می‌شود.

وی آکریلامید را جزو ترکیباتی برشمرد که توسط سیستم سلامت و غذای بسیاری از کشورها ممنوع شده است و نباید در مواد غذایی وجود داشته باشد.

این کارشناس تغذیه با اشاره به اینکه در مدل‌های حیوانی آکریلامید جزو ترکیبات سرطانزا است، تصریح کرد: این ترکیب حتی از طریق پوست جذب می‌شود و در ایجاد سرطان‌های غدد آدرنال، تیروئید، ریه‌ها و بیضه و غدد جنسی تأثیر دارد.

احدی ادامه داد: در مواقعی که تماس با آکریلامید زیاد باشد در کبد، کلیه‌ها، بیضه‌ها و طحال تجمع پیدا می‌کند و بسیار مضر است.

منبع : ایسنا

اشتراک گذاری این مطلب در :